SPIN

Zabrakło pieniędzy – będą obligacje na kilkadziesiąt milionów

redakcja piątek, 24 sierpnia 2018, 18:01 Siedlce

Władze Siedlec chcą wyemitować 29 tysięcy obligacji na kwotę 29 milionów złotych. Chcą nimi spłacić zobowiązania finansowe na ten rok.

Pieniądze mają być przeznaczone na spłatę rat kredytów i pożyczek, które zostały zaciągnięte wcześniej, a powinny być spłacone w tym roku, a także na pokrycie deficytu. Wykup obligacji zaplanowano na lata 2023-2028. Projekt odpowiedniej uchwały jest już gotowy i czeka tylko na zielone światło radnych.

UZASADNIENIE:

Obligacje komunalne to papiery wartościowe emitowane przez jednostkę samorządu terytorialnego. Jednostka samorządowa otrzymuje od nabywców obligacji środki pieniężne, natomiast sama jest zobowiązana do zapłaty odsetek i wykupu obligacji po określonym czasie. Należy podkreślić, że dla miasta Siedlce emisja obligacji komunalnych jest bardziej korzystna niż tradycyjny komercyjny kredyt przede wszystkim z uwagi na elastyczność w zakresie ustalania terminów spłat odsetek i wykupu obligacji, które zapewniają bezpieczeństwo w zakresie płynności finansowej budżetu.

Proponuje się, aby środki pochodzące z emisji obligacji zostały przeznaczone na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu Miasta Siedlce w wysokości 13.177.125,05 zł powstałego w związku z realizacją zadań inwestycyjnych oraz na spłatę rat kapitałowych kredytów i pożyczek zaciągniętych w latach wcześniejszych, natomiast przypadających do spłaty w roku 2018 w wysokości 15.822.874,95 zł.

Obligacje zostaną wykupione w następujących terminach:

1) w 2023 r. obligacje o wartości 7.000.000,00 zł,

2) w 2024 r. obligacje o wartości 7.000.000,00 zł,

3) w 2025 r. obligacje o wartości 6.000.000,00 zł,

4) w 2026 r. obligacje o wartości 4.000.000,00 zł,

5) w 2027 r. obligacje o wartości 4.000.000,00 zł,

6) w 2028 r. obligacje o wartości 1.000.000,00 zł.

19 komentarzy

 1. kredyt... dodano 3 lata temu

  Kredyt goni kredyt, odsetki nie do zliczenia. Tylko to potrafią. Amatorzy.

 2. Bu dodano 3 lata temu

  "po nas choćby potop"…

 3. Siedlczanin dodano 3 lata temu

  I znowu kredyt ? A przecież jest tak dobrze, ba nawet wspaniale. Czyni się inwestycje, które nie przynoszą dochodu, wiec się dokłada. A może by tak inwestować w miejsca pracy, produkcję, coś co przynosi realny dochód, a dopiero później "sadzić Kwiatki". Oj co to za gospodarze ?

 4. Pawel dodano 3 lata temu

  Siedlce na kredyt😂😂😂

 5. Spokojnie! Karolek ma policzone! dodano 3 lata temu

  I co teraz wciśnie nam "zawodowy synalek"???

 6. Żorż Ponimirski dodano 3 lata temu

  I co na to Karol "Ja mam to policzone" Tchórzewski?

 7. tomek sdl dodano 3 lata temu

  pis siedlce wszystko rozpi…..li prezesy spolek i rady nadzorcze i , każdy zarobil a miasto biedniało … tak dalej PiS wybierajcie to was w kozi róg zapędzą kto tą kasę wydoił z miasta PIS bo to oni siedzieli u władzy w mieście … koszmar w tej POLANDI kto u steru ten ciągnie,,,,,

  • Haha dodano 3 lata temu

   Przecież to PO wcześniej zadluzalo PiS jest od niedawna jeszcze nie zdarzli zadłużyć

  • Roman dodano 3 lata temu

   Tu nie o biblijne Prawo i Sprawiedliwość chodzi lecz o powiązaną POPiSowymi interessmi lokaną koterię tzw. Władzy od lat ponad 30 robiącą dobrze swoim…

 8. stanisław dodano 3 lata temu

  Jestem ciekawy, kto w sytuacji, gdzie prawo może być zmieniane z dnia na dzień zdecyduje się na nabycie obligacji.

 9. widz dodano 3 lata temu

  Siedlce miasto przyjazne kredytom.

 10. Kamil dodano 3 lata temu

  Kto z poniższych autorów nie ma kredytu?

 11. myslę.. dodano 3 lata temu

  Myślę że kandydat od uszczelek, mierników, dziurawych alejek, policzenia wszystkiego……nie ma nic do powiedzenia. Chyba ze każą.

 12. byly siedlczanin. dodano 3 lata temu

  Polandia jest cala na kredyt Polacy.Nie udawajcie,ze tego nie widzicie.

  • Roman dodano 3 lata temu

   Na kredyt od Rotschildów wyborczy socjalizm +…

 13. Mieszkaniec dodano 3 lata temu

  Pytam się grzecznie co teraz mają nam do powiedzenia włodarze miasta z PiS? Dług goni dług, obligacje zmieniają daty wykupu a na dodatek, mają być wyemitowane nowe – na tylko 29 milionów. Doprowadziliście miasto Siedlce do ruiny, spadajcie na szczaw ! Jak jeszcze śmiecie podstawiać na Prezydenta pana Karola ??? Jego Tata jest "chrzestnym" wszystkich siedleckich układów, których skutki odczują Nasze wnuki. Spadajcie wynajęci komentatorzy wychwalający "pana Karola".

  • Roman dodano 3 lata temu

   Ty sie mieszkaniec nie bojsa… Głosuj na Karola a tata w mig obligacje wykupi i jeszcze tone miału dorzuci… A do życi z tą sitwą co to Karola pod krzyżem nie słuchali… psu braty…

 14. Pytanie po obiedzie dodano 3 lata temu

  Wszędzie gdzie się inwestuje kredyty są niezbędne. Bez inwestycji i kredytów miasto by się nie rozwijało tak jak w ostatnich latach. To jest jedyna prawda! Kto zaprzeczy?

 15. ZORRRO dodano 3 lata temu

  Każdy ma kredyt? Może i ma, ale tylko idiota, jak ma kredyt, to bierze drugi kredyt, żeby spłacić pierwszy, a trzeci, żeby spłacić drugi itd. To już nie kredyty tylko rollowanie zadłużenia. A dlaczego spłata w 2023? Bo to będzie już po tej, nowej kadencji…

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?