SPIN

Ratujmy historyczne nagrobki

Aneta Borkowska środa, 31 października 2018, 06:37 Siedlce

1 listopada na siedleckich cmentarzach odbędzie się już po raz ósmy zorganizowana przez Siedleckie Towarzystwo Samorządowe akcja charytatywna „Ratujmy Historyczne Nagrobki na Siedleckim Cmentarzu”.

Tegoroczny cel zbiórki to renowacja pomników: Aleksandra Przybylskiego z 1904 roku (wykonany z granitu) i Jadwigi z Malinowskich Witaszczykowej z 1930 roku (wykonany z piaskowca, jest to płaskorzeźba z aniołem).

– W ciągu siedmiu lat zebraliśmy do puszek ponad 140 tysięcy złotych. Dodatkowo pozyskaliśmy środki z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie w kwocie 40 tysięcy złotych, z Województwa Mazowieckiego 7 800 złotych oraz z Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie 8 tysięcy złotych – tłumaczy Jarosław Krzymowski z STSu.

Dzięki zebranym środkom udało się przeprowadzić pełną renowację nagrobków: Konstantego Gorazdowskiego i jego żony Aleksandry, Marii i Michaliny Zembrzuskich, Wawrzynka Zdziechowskiego, Karola Rapczyńskiego, Jadziuni i Janeczka Wiszniewskich, Katarzyny z Cybulskich Kołodziejskiej, Anadrzeja i Jakóba Wrotnowskich, por. Tadeusza Szarego-Górskiego i Jana Koniecznego, Karola Pauli, Franciszka Syriusza Wolskiego, Karola Marcelego Łuniewskiego, Marii Gorazdowskiej i Marii z Krzeczkowskich Górskiej oraz Haliny Rodziewicz i Konstantego Trętowskiego.

W akcję zaangażowanych będzie kilkadziesiąt osób.

– Zbiórka odbędzie się na dwóch cmentarzach centralnym i janowskim. Początek o godzinie 8.30. Każdy kto wrzuci pieniądze dostanie także ulotkę z informacją, które nagrobki będą za nie odrestaurowane – dodaje Krzymowski.

fot. STS

13 komentarzy

 1. Pawel dodano 3 lata temu

  Te wspaniale nagrobki powinny byc daaaaaaawno odbudowane z pieniedzy z koscielnej tacy.W koncu to nasze pieniadze. No chyba ze jest jak w "Kler".Bo na pewno jest .Pazerny kler !!!!

 2. Maciek dodano 3 lata temu

  Zawsze popierałem inicjatywę jako szlachetną. W tym roku niestety nie dam STS nic po jego zeszmaceniu się i wchłonięciu przez PiS.

  • Elza dodano 3 lata temu

   Zgadzam się z tą wypowiedzią.

  • Arek dodano 3 lata temu

   Dla mnie komentarz pana maćka przez małe p jest taki jak sam jak jego sklep.

 3. Jeżeli dodano 3 lata temu

  Odnawiać zabytki trzeba. To nie ma o czym dywagować. Ale jeżeli to są zabytki, to gdzie jest konserwator zabytków ? Takie zbiórki przez niektórych to tylko pajacowanie, robienie sobie taniej reklamy.

  • siedlce dodano 3 lata temu

   Oj tak tak

 4. Elza dodano 3 lata temu

  A Karol przypadkiem nie wyskoczy ze skarbonki?

 5. Skubikowski dodano 3 lata temu

  Chorzy z nienawiści ludzie nawet nagrobki łączą z polityką. Jak wam nie pasuje, że oni wyszli z taką inicjatywą to sami weźcie się za robotę. Prowadzicie biznes, to co wam szkodzi ogłosić całemu miastu, że to właśnie z waszej inicjatywy idziecie sprzątać nagrobki ? Też będziecie mieli reklamę. Tylko trzeba chcieć.

 6. Pawel do Skubikowski dodano 3 lata temu

  Kto zarzadza,administruje i zbiera za wykup miejsca na cmentarzu?Pazerny kler!Oni nigdy nie wychodza z zadna inicjatywa,a wiesz dlaczego?PONIEWAZ CIAGNA DO SIEBIE.DO SIEBIE.Zrzucaja to na barki naiwnych i ciemnych parafian.Sama inicjatywa jest szlachetna,ale nie powinna miec miejsca z zalozenia.

 7. Pawel dodano 3 lata temu

  P. Borkowska znowu tnie i zrzuci to na spam.Ilekroc pisze na kler to o dziwo laduje tam gdzie pani chce zeby ladowalo.Dziwny zbieg okolicznosci?O nie!Nic nie dzieje sie bez przyczyny. A opinii biskupa jednak sie pani boi,bo jak to tak przepuszczac takie komantarze do publicznosci.Zaraz otrzymam zapewne riposte.Nie moge sie doczekac.

  • Aneta Borkowska dodano 3 lata temu

   Jakby Pan w najmniejszym stopniu zainteresował się czymś więcej niż kościołem (bo widzę, że to chyba jedyny temat o którym Pan myśli) to może by Pan wiedział, że ponownie była cisza wyborcza. I ponownie napisałam, że nie akceptujemy ŻADNYCH komentarzy – ale widzę, że Pan po prostu nie rozumie tego słowa.
   Nawet piątkowe komentarze napisane po południu zostały wstrzymane, bo nie zaglądałam po pracy na stronę. I wszyscy to zrozumieli tylko nie Pan. Może powinno to Panu dać trochę do myślenia.
   Cisza wyborcza już się skończyła, tak więc są wszystkie komentarze i ojej nawet te Pana, które tylko Pan uważa za kontrowersyjne i niewygodne 🙂 I co na to biskup, pewnie mnie zwolni 🙂 Chyba nie zasnę.

 8. Pawel dodano 3 lata temu

  Ja nagrobki lacze z cmentarzem.A cmentarz lacze z kosciolem ktoremu podlega .To proste.Jak 2×2=4.To na co idzie koscielna taca?Ja wiem na co.

 9. Katarzyna dodano 3 lata temu

  Musi Pan naprawdę dużo dawać na tę tacę skoro tak Pan żałuje tych pieniędzy. Proponuję, jak tak Panu szkoda, to proszę dawać mniej. A może Pan wcale nie daje? To szkoda Panu czyichś pieniędzy?
  Jedna rada: mniej jadu, będzie Pan zdrowszy.
  Pozdrawaiam

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?