SPIN

Honorowi krwiodawcy z „Kolejówki”

Aneta Borkowska piątek, 2 listopada 2018, 06:29 Społeczeństwo

24 października kolejny już raz młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach uczestniczyła w akcji Honorowego Oddawania Krwi. Aż 38 osób z siedleckiej „Kolejówki” włączyło się w tak szlachetną akcję.

Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Żadna fabryka nie jest w stanie tej krwi wyprodukować. Można pozyskać ją tylko od innych ludzi, dlatego też od lat siedlecka „Kolejówka” co najmniej kilka razy w roku bierze czynny udział w zorganizowanych Akcjach Honorowego Krwiodawstwa we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział w Siedlcach.

Inspiratorem i głównym pomysłodawcą tej idei jest Elżbieta Próchenko przy czynnej współpracy Joanny Rak. W tej chwili w szkole jest około 30 Honorowych Krwiodawców, zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli, ale liczba ta sukcesywnie się zwiększa. Młodzież bardzo chętnie włącza się w możliwość ratowania życia osobom potrzebującym.

– Pełnoletni uczniowie naszej szkoły regularnie zgłaszają się do punktów krwiodawstwa. Jesteśmy dumni, że tylu młodych ludzi pragnie w ten sposób pomagać Właśnie zakończył się w naszej szkole Tydzień Profilaktyki pod hasłem „ Żyj zdrowo i z pasją”. To dowód na to, że młodzież pragnie dzielić się z potrzebującymi tym, co ma najcenniejszego – stwierdza wicedyrektor szkoły, Joanna Wojtkowska-Śpiewak.

Organizm pozbawiony krwi nie przeżyje. Nie przetrwa bez niej żadna komórka w naszym ciele. Dlatego właśnie oddawanie krwi na potrzeby chorych i rannych jest czynem szlachetnym, daje też niezwykłą satysfakcję z możliwości niesienia pomocy i ratowania życia.

W tym wyjątkowym czasie 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości– w służbie Ojczyźnie i drugiemu Człowiekowi – młodzi ludzie również w taki sposób pokazują swój patriotyzm. Oddawanie krwi, jest to dla nich wielką osobistą satysfakcją ze spełnienia dobrego uczynku i okazania pomocy potrzebującym. W końcu nie każdy ma okazję przyczyniać się na co dzień do ratowania ludzkiego życia!

źródło: ZSP nr 6 w Siedlcach

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?