SPIN

„Zimna wyspa Spitsbergen” – spotkanie z Iloną Wiśniewską

Aneta Borkowska czwartek, 8 listopada 2018, 07:27 Społeczeństwo

„Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” – pod takim hasłem odbędzie się kolejne spotkanie w ramach VITOexTrEAM. Tym razem gościem cyklu Ilona Wiśniewska.

Spitsbergen to największa wyspa norweskiego archipelagu Svalbard w Arktyce i najbardziej na północ wysunięte siedlisko ludzkie na świecie. Mieszkają tu obywatele prawie pięćdziesięciu krajów, którzy przyjechali żyć i pracować w ciągłym zimnie, śniegu, ciemnościach nocy polarnej albo wiecznym słońcu dnia polarnego. Jedną z takich osób jest Polka – Ilona Wiśniewska, która z pasją odkrywcy i znajomością realiów pełnokrwistego mieszkańca opowiada historię niezwykłych miejsc Spitsbergenu.

Ilona Wiśniewska mieszkała w Longyearbyen – najbardziej wysuniętym na północ mieście na świecie w latach 2010-2015. Miasto jest zamieszkane przez 2000 osób. Przez cztery miesiące w roku nie wschodzi tam słońce, a przez kolejne sześć w ogóle nie zachodzi. Ilona pracowała w archiwum fotograficznym lokalnego muzeum, a w międzyczasie napisała swoją pierwszą książkę „Białe”. To książka o jej przyjaciołach i ludziach, którzy w zimnie znaleźli swój azyl.

Spotkanie 22 listopada o godzinie 18 w auli Instytutu Biologii UPH przy ul. Prusa. Wstęp bezpłatny.

źródło: VITOexTrEAM

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?