SPIN

Co zrobią radni? Emisja obligacji czy brak wypłat?

redakcja środa, 28 listopada 2018, 22:24 Siedlce

Radni muszą załatać tegoroczny budżet. Jutro będą głosować nad emisją 10 tysięcy obligacji na kwotę 10 mln złotych. Jeśli tego nie zrobią, w grudniu może nie być pieniędzy na wypłaty dla nauczycieli.

Pieniądze z obligacji mają być przeznaczone na zwrot kosztów poniesionych na inwestycje – budowę tunelu, 3. etapu obwodnicy, remont ulicy Łukowskiej i Monte Cassino. Jeśli ich nie będzie, mogą pojawić się problemy.

Może się okazać, że miasto 2. stycznia stanie przed koniecznością wprowadzania programu naprawczego – mówi skarbnik Siedlec Kazimierz Paryła. – Taka decyzja położyłaby nas na łopatki. W grudniu nie byłoby pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli, obsługi i administracji, a to 10 milionów netto. To może oznaczać chaos, groźne zachowania banków w zakresie wymagalności ściągalności kredytów, przypomnę, że tych jest ponad 300 milionów. Odsetki, które płacimy, mogłyby wzrosnąć wielokrotnie – wylicza negatywne skutki skarbnik.

Ratować budżet trzeba, bo miastu nie udało się w październiku sprzedać działki przy ul. Warszawskiej. Planowano za nią 9,8 mln zł, ale do przetargu nikt nie stanął. Z kolei ostatnie 11 miesięcy obfitowały w inwestycje, które trzeba było zakończyć i spłacić.

Decyzja radnych o emisji obligacji ma położyć kres problemom.

Wejdziemy w nowy rok bez długów krótkoterminowych i wyjdziemy na prostą w zakresie zarządzania. Ruszymy z czystym kontem – mówi Kazimierz Paryła.

Początek sesji o godz. 9.

Jutro wszystko będzie zależało od radnych PiS, STS i radnego Roberta Chojeckiego. To oni mają w radzie większość (12 do 11 – od red.). Do tej pory wszyscy oni bez wahania podnosili rękę za takim łataniem dziury budżetowej, ale czy tak samo będzie po zmianie prezydenta? W sierpniu przeciwni emisji obligacji byli radni PO i Bezpartyjnych Siedlec – czy jutro zagłosują inaczej? Za stan budżetu miasta, a co za tym idzie za konieczność emisji obligacji, odpowiadają poprzednie władze, ale głosowanie pójdzie na konto nowych. Czy radni koalicji PiS-STS i Robert Chojecki zasłonią uszy na argumentację skarbnika?

19 komentarzy

 1. na początek. dodano 3 lata temu

  Przecież
  Radni PIS są w totalnej opozycji więc nie. Co , będą się podkładać nowemu.

 2. Marek dodano 3 lata temu

  Ładne kwiatki. "Budujemy dalej" nie ma co. Miasto zaciemnić. Wstrzymać kasę najwyższego szczebla i kasa będzie.

 3. y. dodano 3 lata temu

  Ciężki temat. Cokolwiek nie zrobią, zawsze w sumie będzie źle.

 4. MAX dodano 3 lata temu

  Kudelskiego zlicytować na początek i myślę że starczy a jak zabraknie to następnych po kolej nie ma litości czas na rozliczanie

 5. Anonim dodano 3 lata temu

  A miało być tak cacy czego to były prezydent nie zrobił. A sie okazało za idiotow mają ludzi?

 6. siedlczanin dodano 3 lata temu

  Czy dobrze kojarzę, że w Siedlcach rządzi jaśnie oświecony Sitnik?On ma receptę na wszystko…

  • Do Siedlczanina dodano 3 lata temu

   Trochę szacunku , drogi panie siedlczaninie, wyraża się pan w tak niewybredny sposób o nowym Prezydencie miasta, a nie o kimś z pana piaskownicy !!

  • do siedlczanin dodano 3 lata temu

   Czyli, że Sitnik narobił długów w 5dni? Logika pokrętna

 7. Reformy Platformy dodano 3 lata temu

  Zlicytujemy nie tylko Kudelskiego
  Wszystkich Polaków puścimy z torbami
  albo w skarpetkach……

 8. Pensje dodano 3 lata temu

  Biedni nauczyciele, co oni poczną, nie przypominam sobie aby za Kudelskiego martwili się o swoje pensje, po prostu zawsze były na czas

  • o matko dodano 3 lata temu

   A jednak istnieją ludzie, którzy żyją bez mózgu. Chociaż mam nadzieję, ze to jakiś PiS-człowiek takie głupoty wypisuje, bo jeśli ktoś naprawdę tak myśli to ten świat niedługo zginie.
   To radni z PiS pokazali że mają w d… nauczycieli i administrację. Jakby prezydent był z PiS (a obligacje to pomysł za Kudelskiego) to by byli na TAK, a jedne by pewnie wstał i krzyczał Brawo jak to ma w zwyczaju.

 9. bez mózgu dodano 3 lata temu

  Czy dobrze pamiętam, że Sitnik szedł po władzę z hasłem dość zadłużania miasta… czy jakoś tak?

  • hm dodano 3 lata temu

   nick zobowiązuje – rzeczywiście"bezmózgu":-)

 10. Janek dodano 3 lata temu

  Czas spierd* z tego popapranego miasta zakompleksionych ludzi bez wizji ! Ileż można łykać pseudo kulturę serwowaną przez ośrodki utrzymywane przez miasto, rozpadający się park, szkoły wyglądające jak z lat 50, pseudopolityków, którzy zmieniają partie jak rękawiczki i … mógłbym tak do jutra wymieniać… wszystko tonie w długach, a wy się potraficie tylko nawzajem oskarżać

 11. Krzysztof dodano 3 lata temu

  Pomału okazuje się jaki to wspaniały " budżet" zaproponowała poprzednia ekipa. A dziś listopad i mówi się o braku wypłaty dla m.inn. nauczycieli.

 12. Bożena dodano 3 lata temu

  Dlaczego od razu nie wypłacić nauczycielom!!! Może Państwo z Rady Miasta pozostaną bez pieniędzy na Święta? Trochę sprawiedliwości i przyzwoitości! Podobno Siedlce to miasto przyjazne (?)

  • aga dodano 3 lata temu

   spółki miejskie sprzedać i na wypłaty będzie kasa.

 13. aga dodano 3 lata temu

  sprzedaż spółek miejskich optymalne rozwiązanie dla miasta zastrzyk gotówki na pewien czas zaspokoi potrzeby finansowe. Jeden szkopuł sprzedajemy tylko raz.

 14. Ola dodano 3 lata temu

  Panowie z Rady Miasta, okażcie honor! Kapitan zawsze schodzi z tonącego, a raczej zatopionego przez Was samych statku jako ostatni. Najpierw zapłaccie Wy i Pan Kudelski!!!

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?