SPIN

Spotkanie z Grzywaczewskim oraz Malinowskim

Aneta Borkowska czwartek, 3 stycznia 2019, 08:55 Społeczeństwo

Tomasz Grzywaczewski oraz Bartosz Malinowski będą gośćmi 39 spotkania VITOexTrEAM. Opowiedzą o wyprawie śladami bohaterów legendarnej książki „Długi marsz” Sławomira Rawicza.

Autor opisał w niej brawurową ucieczkę z syberyjskiego łagru i wielomiesięczną, bohaterską wędrówkę w pogoni za wolnością przez Syberię, pustynię Gobi, Tybet, aż do Indii.

Tomasz Grzywaczewski wraz z dwoma kolegami, między innymi Bartkiem Malinowskim – zainspirowany tą historią dotarł do jej domniemanego prawdziwego bohatera Witolda Glińskiego a następnie wyruszył w podróż przez bezdroża Azji. Podróżnicy spływali rzeką Leną, pieszo wędrowali wzdłuż brzegów Jeziora Bajkał, konno pokonywali stepy Mongolii, rowerami przemierzyli Pustynię Gobi, Płaskowyż Tybetański i Himalaje. Pognała ich do tego chęć przygody ale przede wszystkim poczucie, że robią coś ważnego.

Tomasz Grzywaczewski – reporter, pisarz i doktorant prawa międzynarodowego specjalizujący się w post-sowieckich państwach nieuznawanych. Autor 3 książek. Współtwórca filmu dokumentalnego „Cienie Imperium”, członek prestiżowego amerykańskiego The Explorers Club, pomysłodawca przedsięwzięć reportersko-podróżniczych, w tym m.in. Long Walk Plus Expedition i Dead Road 1953 2013 –wyprawy na Transpolarną Magistralę Kolejową, zw. Drogą Umarłych, uczestnik wyprawy do Kamerunu „Vivat Polonia 2016” śladami polskiego odkrywcy Stefana Szolc-Rogozińskiego.

Bartosz Malinowski – nomada, podróżnik, przewodnik górski. Konno przemierzał stepy i góry Mongolii, wędrował na wielbłądach, słoniach i innych wierzchowcach. Rowerem przejechał wiele tysięcy kilometrów m.in. przez Mongolię, Chiny, Tybet, Nepal i Himalaje. W 2007 pokonał pieszo 2500 km podążając Łukiem Karpat z południowej Rumunii do Bratysławy. W 2013 roku wraz z żoną Asią przeszedł Chadar – lodową drogę po zamarzniętej rzece Zanskar w Himalajach. Obserwuje życie nomadów w Mongolii w Azji Centralnej i Afganistanie.

Spotkanie 24 stycznia o godzinie 18 w auli Instytutu Biologii UPH przy ul. Prusa 12 w Siedlcach. Prelekcję poprzedzi film „Długi marsz 70 lat później”.

źródło: VITOexTrEAM

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?