SPIN

Cięcia mają być trzy razy większe. Zabolą wszystkich

redakcja niedziela, 6 stycznia 2019, 21:54 Siedlce
Siedlce po raz pierwszy od wielu lat czekają cięcia wydatków/Fot.SPIN

Nie 6,2 a prawie 18 mln złotych – takie ograniczenie wydatków na ten rok przewiduje prezydent Siedlec. Cięcia muszą być głębsze, bo i dochody mają być mniejsze niż zakładano.

Przypomnijmy. W projekcie budżetu przygotowanego przez prezydenta Andrzeja Sitnika na sesję grudniową, były zapisy o ograniczeniu wydatków o 6,2 mln złotych. Chodziło przede wszystkim o łącznie 1 mln na trzy ośrodki kultury, około 3 mln na sport seniorski.

Budżetu nie uchwalono, bo radni wybrani z listy PiS zdjęli ten punkt z porządku obrad.

Teraz, zdaniem prezydenta, cięcia w budżecie muszą być głębsze – w sumie na 17,7 mln. Bo po analizie wykonania budżetu za 2018 rok okazało się, że dochody mają być łącznie o tyle mniejsze.

– W wydatkach zdejmujemy milion 800 tysięcy z inwestycji, głównie z wykupu gruntów pod drogi, o milion 400 tysięcy ograniczamy wydatki administracyjne. Każda z naszych 52 placówek będzie musiała o około 3 procent ograniczyć swoje wydatki. To ma dać kolejne 9 milionów złotych – wyliczał skarbnik miasta. – Innej drogi nie ma. Jest trudno. Jest chudo. Wszyscy muszą zakasać rękawy – dodał Kazimierz Paryła.

Dzięki takim ruchom jest szansa, aby nie brać kredytów na bieżące funkcjonowanie miasta. Na wszystkie inwestycje w tym roku zaplanowano 35 milionów.

Część ograniczeń w wydatkach już jest jasna.

– W Centrum Kultury i Sztuki pani radna (Iwona Orzełowska – od red.) zrezygnowała z funkcji zastępcy dyrektora, a ja nie przewiduję powoływania takiej osoby. Czekam na decyzję dyrektora MOK, a jeśli chodzi o bibliotekę to w czerwcu obecny wicedyrektor (Eugeniusz Kasjanowicz – od red.) przechodzi na emeryturę i tu też nie będzie nikogo na jego miejsce – przyznał prezydent Andrzej Sitnik.

Prezydent razem ze skarbnikiem zwróci się do przewodniczącego rady miasta o zwołanie sesji nadzwyczajnej na 15. stycznia. Wcześniej od 9 do 14 stycznia chcą organizować debaty z radnymi.

Bez uchwalenia budżetu nie ma też dotacji na przykład na działalność kulturalną i sport.

Zgodnie z przepisami, jeśli rada miasta nie przyjmie uchwały budżetowej do 31. stycznia, zrobi to regionalna izba obrachunkowa. RIO do końca lutego, ustali budżet w zakresie zadań własnych oraz zadań zleconych.

24 komentarze

 1. y. dodano 3 lata temu

  Niby zabolą, niby zabolą, ale tak naprawdę na chwilę obecną to tylko rok i to tylko cięcia, a nie całkowite pozbawienie środków. Poza tym w trakcie roku Rada Miasta chyba cały czas nad budżetem pracuje i go modyfikuje, tak? Wszystko się może zdarzyć.

 2. Kononowicz dodano 3 lata temu

  Nie będzie kultury, sportu. Nie będzie niczego.
  W spotach wyborczych AS miał pozyskiwać pieniądze z zewnątrz z unii-czekamy

  • el dodano 3 lata temu

   chyba nie będzie nic z unii, tak ogólnokrajowo.
   2019 będzie chyba rokiem wyjścia z unii.

 3. Mieszkaniec dodano 3 lata temu

  A miało być tak pięknie:
  -placówki dziennego pobytu
  -żłobki
  -zwiększenie budżetu obywatelskiego
  -bezpłatna komunikacja miejska
  -remonty dróg i chodników
  ….
  na basenach nad zalewem kończąc.
  Ocenimy za kilka lat pana prezydenta.

  • Michał R. dodano 3 lata temu

   Drogi Mieszkańcu

   Obawiam się, że pomyliłeś obietnice wyborcze nie z tym kandydatem. Andrzej Sitnik żadnych gruszek na wierzbie – wymienione przez Ciebie – nie obiecywał.

   Obiecał natomiast szczegółowy audyt finansów Miasta i uzależnił od jego wyniku dalsze inwestycje – dlatego otrzymał mandat zaufania od Siedlczan.

   Pozdrawiam

   • Wojciech dodano 3 lata temu

    Nie pomylił. Miała być jakaś rekreacja nad zalewem. A najważniejsze układanie chodnika w parku Aleksandria, przez samego Prezydenta. Czekamy i czekamy.

    • @Wojciech dodano 3 lata temu

     Ma jeszcze parę lat kadencji, więc jak już czekasz, to jeszcze Ci się zejdzie…

   • Michał R. dodano 3 lata temu

    Przypominam z gwoli ścisłości, że A. Sitnik jest prezydentem raptem od dwóch miesięcy. Oczekiwanie od niego inwestycji, których nigdy nie obiecywał jest absurdem do kwadratu. Najważniejsze jest w chwili obecnej odzyskanie płynności finansowej miasta i uchronienie go przed bankructwem, które zafundowała nam poprzednia ekipa.

 4. Kierowca dodano 3 lata temu

  Czyli budowy IV i V etapu obwodnicy śródmieścia nie będzie i Starowiejska dalej będzie stała w korkach… Pracownicy Dzielnicy Przemysłowej dziękują Kudelskiemu…

  • 1.01.2019 dodano 3 lata temu

   W tym dniu ruszył program odnośnie dróg.
   Tylko czy mamy na wkład własny.

 5. s dodano 3 lata temu

  Nieodpowiedzialne rządy Pis-u rozwaliły budżet miasta i rozwalają budżet państwa. I to w czasie koniunktury gospodarczej w Europie. Obyśmy nie stali się taką stadniną koni w Janowie. W ciągu trzech lat z chluby Polski i milionowych zysków stoi na granicy bankructwa. To wszystko dzięki nieprofesjonalnym ludziom, którzy dorwali się do stołków, žeby się dorobić. Mam nadzieję, że Pan prezydent wyciągnie nas z tego bagna z naszą pomocą. No cóż, trzeba zacisnąć pasa i mieć nadzieję, że następne lata będą lepsze. Tego sobie i wszystkim życzę. Najważniejsze, żeby było uczciwie, transparentnie i profesjonalnie, a poradzimy sobie z tymi przejściowymi problemami.

 6. Anonim dodano 3 lata temu

  A jakie ciecia pan prezydent zrobił sobie?bo jak zaciskamy pasa to moze pasowało by dac dobry przykład

  • . dodano 3 lata temu

   Chociażby takie oszczędności AS wprowadził, że nie ma zastępcy, WK potrzebował trzech

 7. Mieszkaniec dodano 3 lata temu

  Jest chudo. Gdzie ciąć wydatki? Niech radni miejscy zrezygnują z części diet. Jak wszyscy to radni też.

  • Tia dodano 3 lata temu

   A może dla przykładu oddasz część swoich zarobków?

   • troll dodano 3 lata temu

    Przecież oddajemy w podatkach

 8. Kori dodano 3 lata temu

  Pod warunkiem, že pracopludziewnicy UM opcji PIs zostaną usunięci, bo tylko knują jak zaszkodzić

 9. aba dodano 3 lata temu

  sobie utnij panie sitnik
  wszyscy inwestuja teraz
  wycofany prezydent – dramat

 10. prawidłowo dodano 3 lata temu

  I dobrze, że wreszcie ktoś ukróci wydawanie bezmyślnie pieniędzy.
  Przepraszam, ale jak nie ma pieniędzy to się nie jeździ na miesięczne wakacje, nie kupuje nowego auta i nie remontuje mieszkania. I tak samo jest z miastem.
  Czemu miasto ma płacić po kilka tysięcy zawodnikom na seniorski sport, to się nie przekłada na rozwój dzieci, które i tak muszą płacić by uczestniczyć w zajęciach.
  Po co nam 10 koncertów kolęd z MOKu, bo każda grupa musi przygotować swój występ? Jak nie ma pieniędzy to się robi jeden większy wspólny, proste. A nie sto wieczorków poetyckich, na których prawie nikogo nie ma itp.
  Oszczędzić się da i trzeba. I teraz jeszcze nie będzie zwolnień, a jak przyjdzie komisarz to wtedy będzie płacz. Czy wtedy radni z PiS pozatrudniają te wszystkie osoby których utratę pracy będą mieć na rękach.

 11. Tak trzymać dodano 3 lata temu

  Świetny i prawdziwy komentarz – Prawidłowo.

 12. H dodano 3 lata temu

  Kolejne zwolnienia, tym razem w MOK w Siedlcach. Szkoda tylko, że wywalono osobę, która zrobiła bardzo dużo 🙁

 13. Tylkoula dodano 3 lata temu

  No jak wcześniejszą władza zadłużyła ile się da to jak p. Sitnik ma zrobić? Wyczarować? Ludzie

 14. Wojtek dodano 3 lata temu

  Siedlce staną się zaściankiem Polski 🙂

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?