SPIN

Spotkanie autorskie z Anną Mandrelą o rtm. Pileckim

Aneta Borkowska środa, 27 lutego 2019, 07:57 Społeczeństwo

Stowarzyszenie Patriotyczne Siedlce zaprasza na spotkanie autorskie dotyczące najnowszej książki Anny Mandreli „Duchowość i charakter Witolda Pileckiego”.

Prelekcja odbędzie się w sobotę (2 marca) o godz. 17:00 w auli Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Bpa I. Świrskiego 54 w Siedlcach.

Anna Mandrela – Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Wraz z dr Krzysztofem Trackim badała teczki Czesława Łapińskiego, prokuratora który oskarżał rtm. Witolda Pileckiego. Wyniki tych badań ukazały się w czasopismach ,,Wyklęci”, ,,Magna Polonia”, ,,W sieci historii”. Była inicjatorką wydania nieznanego dotąd dokumentu ,,Odezwa do działaczy młodzieżowych”, który rtm. Pilecki rozpowszechniał na przełomie 1946/47 roku. Prowadzi wykłady dla młodzieży dotyczące życia i postawy rtm. Pileckiego.

Książka odsłania mało znaną stronę życia rtm. Pileckiego – jego życie wewnętrzne, życie wiarą katolicką, ideały, którymi się kierował. Tekst powstał w oparciu o materiały źródłowe z Instytutu Pamięci Narodowej, Studium Polski Podziemnej, Muzeum Auschwitz Birkenau, a także o prywatną korespondencję i rozmowy z rodziną rtm. Pileckiego. Autorka zebrała wiele nieznanych do tej pory faktów i cytatów. Między innymi dotarła do największego sekretu rtm. Pileckiego, który już w 1938 r. uzyskał stopień kapitana. Skromność, pokora oraz dyskrecja sprawiły, że na wojnę w 1939 r. wyruszył jako podporucznik. Książkę wzbogacają nieznane teksty rtm. Pileckiego: jego listy, wstęp do Raportów z Auschwitz, odezwa ,,Do działaczy młodzieżowych” i inne.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?