SPIN

Siedlce. Miasto podzielone historią i polityką?

redakcja piątek, 1 marca 2019, 14:09 Siedlce

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Siedlcach przejdzie do historii. W mieście odbyły się dwie oddzielne uroczystości.

Rano na Skwerze Wileńskim pod pomnikiem żołnierzy V i VI Brygady Wileńskiej AK spotkało się kilkanaście osób. Do tej pory, to właśnie tam odbywały się centralne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj byli tam m.in. przedstawiciele pierwszej Solidarności, były prezydent Siedlec Wojciech Kudelski, starosta siedlecki Karol Tchórzewski czy przewodniczący siedleckiej rady miasta Henryk Niedziółka. Grupa przeszła na mszę do kościoła garnizonowego.

Na mszy był prezydent Siedlec Andrzej Sitnik i ci, którzy brali udział w oficjalnych uroczystościach ku czci Żołnierzy Wyklętych. Te, w asyście wojskowej, zorganizowana na cmentarzu wojennym. Tradycyjnie odczytano apel poległych, oddano salwę honorową, przemówienie odczytał Andrzej Sitnik.

– Oddzielmy politykę od historii, oraz bohaterów narodowych od zbrodniarzy – mówił dzisiaj prezydent. – Nie piszmy historii na nowo dla doraźnych celów politycznych. Inspirujmy każdego z nas do zapoznania z historią naszego kraju – apelował. – Dzisiejsza uroczystość odbywa się w miejscu szczególnym. 8 lat temu, podczas ekshumacji niemieckich żołnierzy na nekropoli przy ulicy Cmentarnej, odkryto zwłoki 7 nieznanych osób. Przypuszcza się, że są to szczątki żołnierzy podziemia niepodległościowego, które starano się ukryć grzebiąc ciała w niemieckich grobach. Przypadek ten dobrze ilustruje tragizm naszej współczesnej historii – opisywał.

Uroczystości przeniesiono na cmentarz wojenny ze względu na cztery nazwiska umieszczone na tablicach pod pomnikiem żołnierzy V i VI Brygady Wileńskiej AK. Chodzi o kpta Romualda Rajsa „Burego”, a także trzech członków jego oddziału: „Rekina”, „Wiarusa” oraz „Bitnego”. Orzeczeniem z 2005 roku zbrodnie oddziału „Burego” białostocki oddział IPN określił jako „noszące znamiona ludobójstwa”. Chodzi o mord na prawosławnej ludności Podlasia kiedy zginęło 79 niewinnych osób.

Podczas środowej konferencji prezydent Andrzej Sitnik zapowiedział, że będzie chciał przygotować uchwałę, w efekcie której z tablicy pod pomnikiem żołnierzy V i VI Brygady Wileńskiej AK znikną „nazwiska budzące wątpliwości również IPNu” (od red. prezydent powiedział o zmienieniu nazwisk).

20 komentarzy

 1. obserwator dodano 2 lata temu

  Bardzo dobra decyzja Prezydenta Sitnika. PiS jak zawsze zachował się bez klasy.

  • siisi dodano 2 lata temu

   żałosna decyzja prezydenta i żałosne obchody blisko "resortowych" powiązań

 2. obywatel dodano 2 lata temu

  Popieram Pana Prezydenta! Nie można oddawać hołdu mordercom. Czas na zmiany. A ci co byli pod pomnikiem powinni zapoznać się z dokumentami IPN i historią.

  • Siedlce chylą się ku upadkowi dodano 2 lata temu

   siedlce chylą się ku upadkowi po kilku miesiącach tej prezydentury ?

 3. Hmmm dodano 2 lata temu

  Jakoś przez lata takie ruchy jak Korwin czy MW robiły swoje obchody (oprócz uczestnictwa w oficjalnych) i nikt pary nie puścił. A teraz PiS wystawił śmieszne kilkanaście działaczy i wiekopomna chwila

 4. piotr dodano 2 lata temu

  mamy własne czasy i epokę …dzis bardziej trzeba sie skupić na zaostrzenu kar wobec wandali niszczących mienie publiczne od 2lat w zwyz , dla bandytów napadającyh ludzi na przystankach i w miejscach publicznych od 5lat w zwyz , bezwzglednie czym sie się kierowali i czy byli pod wplywem srodków odurzających czy nie … to nasze czasy i trzeba zrobić porządki by nasze kobiety i dzieci czuly sie bezpiecznie a aludzie nie musieli krat w oknach montować to nasz czas i żądamy nowego kodeksu karnego

 5. Roman. dodano 2 lata temu

  Tragiczna historia także dla siedleckiego niezłomnego Romana i dla "Burego". Czas aby historycy i IPN jednoznacznie wyjaśnili i wojenne zasługi i wojenne grzechy wymienionych.

 6. ww dodano 2 lata temu

  Siedlce to stan umysłu

 7. Janek dodano 2 lata temu

  https://www.youtube.com/watch?v=r9YA6JhSLtM

 8. Jan I. dodano 2 lata temu

  Najwyższy czas na zgodę, ale należy wyjaśnić wątpliwości o niezłomnych. Plus dla Pana Prezydenta.

 9. tom444 dodano 2 lata temu

  Byłem przy pomniku V i VI Brygady Wileńskiej tam było kilkadziesiąt osób a nie kilkanaście i byli nie tylko członkowie PiS ale i zwykli obywatele Siedlec na przykład ja. Trochę obiektywizmu w pisaniu proszę.

  • :) dodano 2 lata temu

   zapewne nie zabrakło beneficjentów programów +

 10. J. dodano 2 lata temu

  Przy Pomniku Wileńskim byli ci, co chcieli. Potem przyszli ci, co musieli…

 11. Bury dodano 2 lata temu

  Myślę, że każdy człowiek zanim wypowie się publicznie nt. faktów historycznych powinien te wiadomości sprawdzić i skonsultować. GW nie jest źródłem miarodajnym

  Tak. Sprawa Burego trafiła do IPN po zaklasyfikowaniu jej do kategorii „ludobójstwa”, ale powód tego był proceduralny. Bez takiej klasyfikacji Instytut nie mógłby badać wydarzeń z 1946 roku. W śledztwie prowadzonym przez IPN nie byłoby żelaznych dowodów, które mogłyby posłużyć za akt oskarżenia o zbrodnię ludobójstwa, dlatego Instytut nie skierował sprawy do sądu. Postępowanie umorzono, natomiast do umorzenia wydano uzasadnienie, tak zwane wnioski końcowe, w których stwierdzono, że działania 3 Brygady NZW z tego okresu noszą znamiona ludobójstwa (nie są ludobójstwem). W sądzie trzeba by udowodnić, co to są za znamiona. Wiemy z prawa międzynarodowego, że udowodnienie ludobójstwa jest bardzo trudne, nie ma takiego statusu rzeź wołyńska. We wnioskach końcowych zapisano coś i nie ma jak tego obalić. To nie wyrok, więc nie można się odwołać. A te wnioski są niezwykle obszerne jak na tego typu materiały IPN. Ich twórca wiedział, że wątpliwości będą ogromne, a jakiemuś środowisku będzie to potrzebne.

  Natomiast nie ma dziś żadnego wyroku sądowego, który mówi, że możemy wobec Romualda Rajsa używać określenia „ludobójca”. Obowiązuje prawomocny wyrok sądu wojskowego, który go rehabilituje i kładzie nacisk na zawiłość i wielowątkowość tamtych wydarzeń oraz konieczność decyzji podjętych przez Burego, które są trudne do oceny moralnej.

  Wiele osób zachowuje się, jakby tego wyroku nie było, a nawet jakby istniał jakiś zupełnie inny

 12. ztejsamejstrony dodano 2 lata temu

  Być może niedługo w Siedlcach, nie będzie się oficjalnie wymawiać się słowa Katyń? Do 1989 tak było. Do 1989 nie było 11 listopada. Do tego samego roku nie było 3 maja. Ci to zakazywali dziś chcą uczyć historii. Przynieśli na sowieckich bagnetach 22 lipca.
  Poeta napisał …"idź bo tylko tak będziesz przyjęty do grona zimnych czaszek…Bądź wierny Idź… " Trzeba iść z tymi, których do niedawna chcieli wymazać, porzucić w dole i nie dać imienia. I ta całkiem współczesna piosenka.."Naród, co pragnie wolnym być,
  Musi o wolność się bić, Robić powstania, zdrajców przeganiać, Inaczej ,nie zdziała nic"
  Ubolewam ale nie napiszę jakiego koloru byli zdrajcy.

  • PAM dodano 2 lata temu

   Ktoś się bardzo rozmarzył ;D

 13. ala dodano 2 lata temu

  Dlaczego kwiatów i zniczy na Skwerze Wileńskim nie było już w poniedziałek. Komu przeszkadzały? Kto nakazał ich uprzątnięcie?

  • tom444 dodano 2 lata temu

   Moim zdaniem odbyło się to na życzenie miłościwie nam panującego Pana Prezydenta. O dziwo dziś stan pomnika z 1 marca został w cudowny sposób przywrócony. Siedlce miastem cudów????

 14. ola dodano 2 lata temu

  Skupmy się na terażniejszości. Wątpliwości zostawmy historykom. Prezydent Siedlec super.

  • siedlczanin dodano 2 lata temu

   "Wątpliwości zostawmy historykom", a nie gazecie Wyborczej.
   "Prezydent Siedlec super". Jednak nie super, bo stanął przeciwko żołnierzom podziemia. Mógł w ogóle nie uczestniczyć. Żołnierze WP nie byli żołnierzami "wyklętymi", mają swoje święto.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?