SPIN

Radni Siedlec są przeciwni zbrodni i agresji

redakcja poniedziałek, 29 kwietnia 2019, 10:38 Aktualnie, Siedlce

Siedleccy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę potępiającą agresję i mowę nienawiści. Dokument przekazano obecnemu na sesji wieloletniemu prezydentowi Siedlec.

Wojciech Kudelski został 1. kwietnia zaatakowany nożem. Przeszedł operację ratującą życie.

– Chcę podziękować wszystkim służbom. Pogotowie daleko do mnie nie miało, ale decyzja była natychmiastowa. Potem lekarze w szpitalu. To dzięki temu, że stworzono tak dobrą infrastrukturę w mieście, mamy takich specjalistów, jak ci co mnie ratowali, a bez nich my bylibyśmy tutaj mniej bezpieczni – mówił podczas sesji Wojciech Kudelski.

Randy Maciej Nowak odczytał treść uchwały:

Rada miasta wyraża stanowczy i kategoryczny sprzeciw wobec szerzącej się w przestrzeni publicznej agresji, przemocy i mowy nienawiści. Jesteśmy głęboko zasmuceni myślą, że w naszej ojczyźnie wciąż jesteśmy świadkami pokładu ślepej nienawiści do drugiego człowieka i niewyobrażalnych aktów agresji. Przejawami tych negatywnych zachowań i emocji było usiłowanie zabójstwa wieloletniego prezydenta miasta Wojciecha Kudelskiego oraz morderstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Radni zwracają się z apelem do wszystkich uczestników lokalnego i krajowego życia publicznego oraz obywateli o bezwzględne przeciwdziałanie mowy nienawiści, słownej agresji w życiu codziennym oraz działalności społecznej i politycznej ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni wirtualnej i mediów. O piętnowanie niegodnych zachowań, o prowadzenie kulturalnej i rzeczowej debaty publicznej wolnej od złych emocji. Apelujemy o głęboką moralną refleksję i odnowę naszego życia publicznego. Jesteśmy winni sobie wzajemny szacunek, solidarność i akceptację. Rada miasta zwraca się z apelem do wszystkich ludzi dobrej woli i uczestników życia publicznego o podjęcie wspólnego dzieła edukacji młodego pokolenia w duchu tolerancji i szacunku dla drugiego człowiek oraz uświadamiania społeczeństwu zagrożeń płynących z mowy nienawiści dla relacji międzyludzkich oraz ładu prawnego i moralnego. Zwracamy się do organów pilnujących bezpieczeństwa o szybkie przyjęcie rozwiązań prawnych i organizacyjnych, które zahamują zbrodnie i zagwarantują bezpieczeństwo wszystkim obywatelom.

Radna Magdalena Daniel zgodziła się z treścią uchwały, bo od wielu lat obserwuje narastanie agresji.

– Idą kolejne wybory, będą kolejne kampanie. Zachowajmy tolerancję i wzajemny szacunek. Nie mówię kochajmy się, bo to się nie da, ale bądźmy po prostu ludźmi w stosunku do wszystkich naszych konkurentów, bliskich i sąsiadów. Bo ta agresji niestety narasta i to coraz bardziej. Dużo zależy od nas radnych, od osób w sejmie i senacie, od tego jak się zachowujemy. Nasza postawa ma ogromne znaczenie – dodała.

Również randy Robert Chojecki zaapelował by każdy z nas dokonał rachunku sumienia swoich zachowań.

– Wiadomość o tym zbrodniczym ataku na prezydenta była dla nas wszystkich wstrząsająca. Przy jednej z głównych ulic, w pełnym świetle dnia. Szokował rozmiar ataku, bo przecież to było usiłowanie zabójstwa. I w tym momencie przypomniałem sobie jesienne wybory w Siedlcach. Wtedy zauważyłem pierwsze symptomy tej choroby. Była to najbardziej brudna kampania samorządowa jaką pamiętam, połamane konstrukcje wyborcze, zniszczone banery, zamazane twarze, wycięte oczy z banerów. Pamiętam jak na portalu społecznościowym pewna pani nawoływała do zjednoczenia w nienawiści przeciw politycznym rywalom. Spojrzałem też na fora. Pojawiła się tchórzliwa agresja wypełzająca zza monitorów, ślepa nienawiść, która zatruwa umysły chłonne szaleńców. Każdy z nas powinien dokonać rachunków sumienia naszych postaw, naszej działalności. Ja nie dam się zastraszyć i będę w sobie pielęgnował wolę walki do przezwyciężania takiego zła we wszystkich jego wymiarach – dodaje.

W głosowaniu wzięło udział 23 radny. Wszyscy byli „za”.

fot. archiwum

4 komentarze

 1. Koala dodano 2 lata temu

  A czy poza uchwałą zrobią coś jeszcze co poprawi bezpieczeństwo w Siedlcach ? Czy to już koniec odwagi ?

 2. max dodano 2 lata temu

  Ignoranstwo i beszczelnosc zbieraja zniwo na sesi ola boga tragedia a potem po plecach klepac sie jak bylo z miejscami parkingowymi Panie radny Dob….. bede pamietal a teraz lans na Ogrodowej . Nie rob pan nic to zrobisz wiecej nisz myslisz

 3. lutek dodano 2 lata temu

  jak zwykle puste gadanie i dobre chęci …siedleckich radnych nie stać na wiecej

 4. ... dodano 2 lata temu

  Stać. Wielkie brawa za te uchwałę o za wstrzymanie zgody na nowe punkty z alkoholem. Bardzicdobrze, że nie wydadzą więcej koncesji na sklepy monopolowe. Nieźle wymyślił sobie Prezydent S. SPORT ZAMKNĄĆ, kulturę zamknąć, zabrać pieniądze na zajęcia pozalekcyjne w szkołach. Bibliotece zabrać pieniądze i dać wszystkim alkohol w jak największej ilości. Czyli co? Takie myślenie? Ogłupić, uzależnić społeczeństwo od nałogów i będzie rządził 100 lat… Gdzieś to już widziałam. Dobrze że chociaż Radni się opamiętali . Wystarczy tych zabrudzonych, zaśmieconych chodników, trawników przed sklepami z alkoholem. Wystarczy tej młodzieży błąkajacej się bez celu w poszukiwaniu ciemnych miejsc gdzie można "flaszkę wychylać" bezkarnie, bo straż miejska ma to gdzieś i nie zagląda w ciemne miejsca. Reagują na staruszki jak coś nie tak. A porządek poza oświetleniem ich nie interesuje.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?