SPIN

Obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

redakcja piątek, 3 maja 2019, 21:03 Siedlce

– Wolność słowa, swobody obywatelskie, trójpodział władzy i mechanizmy ograniczania władz, to określone w Konstytucji standardy zapewniające funkcjonowanie państwa polskiego. Państwa, które chroni obywatela przed faszyzmem, szowinizmem, rasizmem, homofobią, ksenofobią – mówił prezydent Siedlec Andrzej Sitnik podczas uroczystości trzeciomajowych.

Centralne uroczystości uczczenia 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się o godz. 10 mszą w intencji ojczyzny odprawionej w siedleckiej katedrze. Po niej na Skwer im. gen. Tadeusza Kościuszki dotarły poczty sztandarowe szkół, przedstawiciele zakładów pracy, władz centralnych i władze samorządowe.

Tam uroczystość zaczęto od zawieszenia flagi i odśpiewania hymnu narodowego, po czym przemówienie wygłosił prezydent Siedlec.

Dwieście dwudziesta ósma rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja przywodzi pamięć o podjęciu największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa.

Dziś składamy hołd twórcom Konstytucji 3 Maja, swoistego testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów, zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania i pokoju. Konstytucja 3 Maja połączyła chrześcijańskie tradycje Europy i wartości Oświecenia, umożliwiła powstanie i przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji.

Wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie – wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu – stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dzisiaj niech będą dla nas zawsze najważniejszym wzorem do naśladowania.

Dlaczego jest to tak ważne święto? Ponieważ symbolizuje oświecone, mądre i odpowiedzialne dążenia rządzących Polską do modernizacji naszego kraju. Stąd, przez 123 lata zaborów, trzeciomajowa konstytucja była inspiracją dla wolnościowych i niepodległościowych dążeń Rzeczpospolitej.

Warto, aby dzisiaj, naszej wspólnej, patriotycznej radości z osiągnięć naszych przodków, towarzyszyła refleksja nad współczesnością. Nad polską rzeczywistością, nad ustrojem naszego państwa, określonym przez obowiązującą Konstytucję z 1997 roku. Współczesna Konstytucja z pewnością nie jest wolna od mankamentów. Dla nas jednak, polskich obywateli, stojących na skwerze generała Tadeusza Kościuszki tu i teraz, to ona jest najważniejsza. Przy okazji dzisiejszej rocznicy warto choćby zwrócić uwagę na gwarancje w niej zawarte. Wolność słowa, swobody obywatelskie, trójpodział władzy i mechanizmy ograniczania władz, to określone w Konstytucji standardy zapewniające funkcjonowanie nowoczesnego, demokratycznego państwa polskiego. Państwa wolnego, które chroni obywatela przed faszyzmem, szowinizmem, rasizmem, homofobią, ksenofobią oraz każdą inną, naruszającą ludzką godność ideologią.

Nasza obecna Konstytucja stoi na straży sprawiedliwego porządku społecznego i jednocześnie nie przygasza naszych europejskich aspiracji.

Dlatego szanujmy Konstytucję! Nie tylko 3-go maja, i nie tylko jako akt prawny sprzed 228 lat! Okazanie szacunku naszej obecnej Konstytucji, dzięki której realizuje się wizja Polski jako części Zachodniego Świata, czy poszanowanie prawa w ogóle, to także hołd złożony naszym wielkim przodkom. Miejmy jednocześnie szacunek do naszych osiągnięć jako wspólnoty, i tak, jak wiwatujące tłumy warszawiaków zgromadzone 228 lat temu przed Zamkiem Królewskim, celebrujmy naszą wolność!

Trzeci maja jest również świętem Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski. Tytuł Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski ma dla nas Polaków, szczególne znaczenie. Pamiętajmy o naszej Matce w modlitwie za Polskę i wszystkich Polaków.

O godzinie 12. z wieży ratusza odegrano hejnał „Witaj Majowa Jutrzenko”. Tradycyjnie, w mieście odbyły się też biegi uliczne. Udział wzięły w nich setki osób.

Komentarze (1)

  1. hm dodano 2 lata temu

    Uroczystości na placu pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki zawsze miały jakiś akcent odniesienia dla lokalnej społeczności. Przecież, co roku zbierają się tutaj mieszkańcy miasta, z których wielu o wolność i demokrację mieli odwagę się upomnieć. Tymczasem pan prezydent wygłosił „dyscyplinujące” wystąpienie upominając się o wartości, które właśnie to środowisko umiało dla Polski wywalczyć.
    Reasumując wystąpienie bardzo niskiego formatu.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?