SPIN

Spotkanie z Marcinem Pałaszem

Aneta Borkowska wtorek, 28 maja 2019, 12:09 Społeczeństwo

22 maja Szkoła Podstawowa nr 7 w Siedlcach gościła Marcina Pałasza, pisarza dla dzieci i młodzieży, autora słuchowisk, członka Polskiej Sekcji IBBY.

Motto jego twórczości brzmi: „Słowa niosą uśmiech”. Marcin Pałasz był wielokrotnie nominowany i wyróżniany, m.in. w konkursie na Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego w 2007 roku za „Wakacje w wielkim mieście” i w 2009 za „Wszystko zaczyna się od marzeń”. Jego powieść „Sposób na Elfa” otrzymała wyróżnienie w konkursie literackim IBBY Książka Roku 2012 oraz Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Spotkanie uczniów z pisarzem przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Już pierwsze słowa autora „Bardzo Dzikich Historii” skierowane do dzieci wywołały na ich twarzach uśmiechy. Marcin Pałasz w przezabawny sposób opowiadał o tym, jak został pisarzem, o swoich książkach i ich bohaterach, m.in. o Guciu z Licencji na zakochanie, o Asi i Maćku z Wszystko zaczyna się od marzeń. Zachęcał dzieci do tego, aby marzyły, bo, jak podkreślał, marzenia są bardzo ważne.

Najwięcej uwagi pisarz poświęcił serii książek o Elfie, sympatycznym piesku, którego adoptował ze schroniska. Mówił o wielu zabawnych przygodach, które przeżył dzięki niemu.

Uczniowie mieli możliwość zadawania gościowi pytań. A oto niektóre z nich: „Ile razy był Pan w życiu poważny?”, „Ile lat ma Elf?”, „Co Elf lubi jeść?”, „Którą książkę swojego autorstwa lubi Pan najbardziej?” Żadne pytanie nie zostało bez odpowiedzi.

Na zakończenie spotkania Kinga Cielemęcka, uczennica klasy V D zaprezentowała wiersz, napisany przez nią specjalnie na tę okazję. To rymowane podziękowanie za spotkanie zawierało życzenia urodzinowe dla Marcina Pałasza. Tego samego dnia kartka ze słowami wiersza, przepięknie ozdobiona rysunkami, wykonanymi prze Nikolę Czarnocką, uczennicę klasy VI D znalazła się na facebooku pisarza.

To wyjątkowe spotkanie na długo zapadnie w pamięci społeczności szkolnej.

źródło: SP nr 7

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?