SPIN

Dzień Otwarty w Archiwum Państwowym

Aneta Borkowska poniedziałek, 3 czerwca 2019, 22:29 Społeczeństwo

Siedleckie Archiwum zaprasza miłośników historii i dawnych dokumentów w sobotę (8 czerwca) od godz. 12 do 19. Tego dnia i w tym samym czasie Dni Otwarte organizują wszystkie archiwa państwowe w Polsce.

Ma to związek w obchodzonym 9 czerwca Międzynarodowym Dniem Archiwów, w tym roku wpisującym się w obchody 100-lecia utworzenia w Polsce archiwów państwowych.

W Archiwum Państwowym w Siedlcach można będzie skorzystać z oferty niedostępnej na co dzień: obejrzeć podpis Aleksandry Ogińskiej na XVIII-wiecznym dokumencie i inne oryginały najstarszych dokumentów znajdujących się w archiwalnych zbiorach, np. kroniki, mapy, afisze okupacyjne, listy pisane z niemieckiego obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen przez Janusza Drwęckiego (później kierownika Polmosu w Siedlcach), listę strat wojennych wyrządzonych w Siedlcach przez Niemców podczas II wojny światowej.

Odwiedzający będą mogli obejrzeć pracownie konserwacji i digitalizacji materiałów archiwalnych. Szczególnym wydarzeniem ma być przeprowadzona w samo południe teletransmisja z Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie z odsłony nowej wersji portalu www.szukajwarchiwach.pl. Pozwoli ona przedstawić możliwości tego portalu, pozwalającego na korzystanie on-line z zasobów polskich archiwów.

Podczas Dnia Otwartego można też będzie zasięgnąć konsultacji dotyczących starych dokumentów i fotografii będących w posiadaniu osób prywatnych oraz zapoznać się z publikacjami wydawanymi przez siedleckie Archiwum.

źródło: Archiwum Państwowe Siedlce

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?