SPIN

Szok! Jeszcze drożej za śmieci od września?

redakcja piątek, 21 czerwca 2019, 12:09 Siedlce

Siedlczanie znowu uderzeni po kieszeniach. Urząd miasta szykuje kolejną podwyżkę opłat za odbiór odpadów. Zamiast 12,5 zł za odpady segregowane ma być 14,5 zł, a za zmieszane, zamiast obecnych 25 zł aż 29! Od osoby. Nowe stawki miałyby wejść w życie od 1 września.

Ma być drożej za odbiór śmieci. Fot. arch

Jest już projekt odpowiedniej uchwały. Teraz czeka na zielone światło od radnych.

Przypomnijmy, że to kolejna podwyżka w tym roku. Pierwszą radni przegłosowali w styczniu i od kwietnia za odbiór segregowanych odpadów płacimy 12,5 zł (było 8,5) a zmieszanych 25 zł (było 17zł).

Podwyżkę tłumaczy się m.in. wzrostem cen odbioru odpadów na Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Woli Suchożebrskiej. Według urzędników, bez wzrostu opłat system odbioru i utylizacji odpadów się „nie domknie”.

Nie od dzisiaj wiadomo jednak, że z całego systemu „umyka” prawie 8 tysięcy osób (liczba zameldowanych siedlczan to ponad 75,4 tys, a osób objętych systemem 67,5 tys.). Siedlczanie też nie wywiązują się ze złożonych przez siebie deklaracji – zapewniają, że odpady segregują, ale, jak wynika z odbieranych śmieci, nie robią tego.

Pierwszy problem można by częściowo rozwiązać uzależniając opłaty nie od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość, ale od metrów sześciennych zużytej wody – wtedy manipulowanie liczbą mieszkańców byłoby niemal niemożliwe. Wszystko wskazuje jednak na to, że propozycja nie znajduje uznania władz miasta.

9 komentarzy

 1. oburzona dodano 2 lata temu

  Powariowali? Czy co? Niech zajmą się tymi, którzy nas okradają czyli tymi co nie wpisują do liczby mieskzańców dzieci albo wynajmują lokalne na NŚ. Najłątwiej idiotów obciążyć kosztami i nie starać się rozwiązać szerdzego problemu. Naprawdę takie pzerzucanie kasy na tych co rzetelnie zgłaszają i segegują to zwykłe dziad…..o

 2. A miało być normalnie. dodano 2 lata temu

  Jeśli ZUO inwestuje i potrzebuje pieniędzy to nie znaczy, że mieszkańcy muszą za to płacić.
  Miasto wsadziło pieniądze w wytwarzanie gazu na wysypisku, niech go sprzedają i będą pieniądze.
  Surowce wtórne też przynoszą dochody.

  A miało być normalnie.

 3. Mieszkaniec Siedlec dodano 2 lata temu

  Ludzie nie meldują dzieci, żon, mężów, więc ich skład osobowy w mieszkaniach jest niski. A tym samym i opłaty niższe. Ponadto właściciele mieszkań wynajmują mieszkania,lokatorów też nie meldują. Opłaty są wtedy pobierane za 1 osobę, a faktycznie za np. 3, 4 osoby. Przydałaby się kontrola meldunkowa lub inny skuteczny sposób. " Dzicy" lokatorzy generują koszty, i śmieją się, a inni za nich płacą.

  • ??? dodano 2 lata temu

   Wg Ciebie to pewnie nawet dowodów osobistych nie mają by nie płacić.

 4. stołek dodano 2 lata temu

  Panie Prezydencie, "dobrzy" ludzie tak robią by Pana wysadzić ze stołka. Są na dobrej drodze.

 5. zuo potrzebuje kasy.... dodano 2 lata temu

  A jak się nie mylę poprzednia władza pobierała dywidendę z ZUO. Jeśli tak to oznaczało to iz firma jest inwestycyjnie zabezpieczona. Koniec i kropka.

 6. ag dodano 2 lata temu

  Aby firma przynosiła zyski i sama radziła sobie ze spłatą inwestycji powinna być nie tylko dobrze i uczciwie zarządzana, ale i mieć czytelną dla mieszkańców miasta wizję rozwoju. Można "uciec do przodu" i wraz z poważnymi partnerami zarabiać na śmieciach nie tylko lokalnie przynosząc dochód i firmie i właścicielowi… Do tego jednak trzeba myśleć " jakby trochę ściślej" " mierząc siły na zamiary" i pozbywając się za$ciankowej obłudy…

 7. Lokator dodano 2 lata temu

  Opłaty za windy w wieżowcach są od osoby. Im mniej osób zameldowanych tym niższy czynsz. Tak się obniża swoje koszty, a pozostali lokatorzy z bloku za nich płacą.
  Czy to jest uczciwe ? To samo ze śmieciami.

 8. Konrad dodano 2 lata temu

  Urząd Miasta mija się z prawdą. Podwyżka na bramce była jedna. Uchwalona z dniem 31 stycznia, weszła w życia z dniem 1 maja.
  Kolejne podwyżki nie mają więc uzasadnienia.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?