SPIN

Leszek Cichoński w programie Guitar Workshop

Aneta Borkowska czwartek, 27 czerwca 2019, 06:38 Kultura, Zapowiedzi kulturalne

Już w najbliższy piątek (12 lipca) o godz. 21. na Scenie Letniego Festiwalu pod Muralem w programie Guitar Workshop wystąpi Leszek Cichoński. Wstęp wolny.

Leszek Cichoński – polski gitarzysta (kompozytor, autor podręczników i telewizyjnych kursów dla gitarzystów). Odznaczony w 2017 roku medalem „Gloria Artis – Zasłużony Kulturze” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz medalem „zasłużony dla Miasta Wrocławia”. Występował na największych festiwalach bluesowych na świecie m.in. Monterey Bay Blues Festival w Californi i Narooma Blues Festival w Australii. Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem realizowanym przez niego jest „Thanks Jimi Festival” oraz Gitarowy Rekord Guinnessa, który organizuje co roku 1 maja we Wrocławiu. W 2018 roku zagrało razem 7411 gitarzystów bijąc ponownie własny Rekord i ponad trzykrotnie poprzedni amerykański Rekord Guinnessa. Współpracował m.in. z ojcem polskiego bluesa Tadeuszem Nalepą, legendarnym jazzmanem Wojciechem Karolakiem i wieloma amerykańskimi bluesmanami m.in. Carlosem Johnsonem i Johnem „Broadway” Tuckerem. Dzielił scenę z największymi gigantami gitary jak Steve Morse, Hiram Bullock i Steve Vai. Dwa jego albumy : CD + DVD „Cichoński -The Best of Studio and Live” i autorski „Sobą gram” były nominowane do prestiżowej nagrody Fryderyki 2009 i 2012. Również album „Hey Jimi – polskie gitary grają Hendrixa” zrealizowany we współpracy i z inicjatywy Jana Chojnackiego miał nominacje do Fryderyków 2009. Leszek Cichoński został wybrany najlepszym polskim gitarzystą bluesowym w plebiscycie Guitar Award 2014.

W programie swoich koncertów artysta wykonuje własne wersje standardów bluesowo-rockowych jak i jazzowych, utworów BB Kinga, Robbena Forda, Jimiego Hendrixa i Tadeusza Nalepy, a także autorskie kompozycje z płyty „Sobą gram”, która niedawno ukazała się na vinylu.

Leszek Cichoński – vok. + gitara / Tomasz Grabowy – bass / Tomasz Jędrzejewski – klawisze / Łukasz Sobolak – perkusja

W przypadku niekorzystnej pogody koncert przeniesiony zostanie do sali teatralnej CKiS.

reklama CKiS

Możliwość komentowania jest wyłączona.