SPIN

Wody opadowe NIE do kanalizacji sanitarnej

Aneta Borkowska środa, 17 lipca 2019, 09:35 Aktualnie

Wprowadzanie wód opadowych do kanalizacji sanitarnej poprzez podłączenie rur spustowych, krat czy wpustów do instalacji kanalizacyjnej czy też otwieranie studzienek kanalizacyjnych dla odprowadzenia wody deszczowej z posesji są działaniami zakazanymi przepisami prawa.

Zgodnie z art. 9 ust.1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków „Zabrania się ….. wprowadzania tych wód opadowych i roztopowych oraz wód drenażowych do kanalizacji sanitarnej”.

Za nieprzestrzeganie tych zakazów ustawa przewiduje grzywnę do 10 000 zł.

Wobec powyższego PWiK wzywa wszystkich odbiorców, którzy w jakikolwiek sposób odprowadzają wody opadowe do kanalizacji sanitarnej, do zlikwidowania podłączeń czy spustu wody opadowej do studzienek kanalizacyjnych. Prosimy o wykonanie tego stosując się do przepisów prawa, ale także kierując się dobrem tych odbiorców, których nieruchomości są zalewane w wyniku stosowania niedozwolonych praktyk.

Istniejące nieprawidłowości prosimy usunąć do dnia 30.09.2019r.

Po tym terminie Przedsiębiorstwo będzie przeprowadzało kontrole ww. zakresie i zastrzega, że w przypadku stwierdzenia nielegalnych podłączeń wód opadowych i drenażowych do kanalizacji sanitarnej może wystąpić o ukaranie zgodnie z art. 28 ust. 4a cyt. wyżej ustawy.

Poza wnioskiem o ukaranie, w przypadku pozwania Przedsiębiorstwa w związku z wyrządzeniem szkody z powodu przypadku zalania pomieszczeń i strat w mieniu mieszaniną ścieków i wód opadowych, Przedsiębiorstwo będzie przypozywać w trybie art. 84 Kodeksu postępowania cywilnego osoby (odbiorców) , które odprowadzały wody opadowe do kanalizacji sanitarnej.

W przypadku wyrządzenia szkody zalaniem pomieszczeń i strat w mieniu mieszaniną ścieków i wód opadowych wobec osób, które odprowadzały wody opadowe do kanalizacji sanitarnej, podnoszony będzie zarzut przyczynienia się do powstania lub zwiększenia szkody (art. 362 Kodeksu cywilnego).

źródło: PWiK

Komentarze (1)

  1. GrzechuZ dodano 2 lata temu

    Ludzie jak w tym kraju ma byc dobrze jak wy w kolko wybieracie miedzy tyfusem, a cholera. Ida wybory a wy ciagle glosujecie na sondaze, a nie tak jak wam serce podpowiada. Sondaze sa naciagane, to zwykla socjotechnika. Zrozumcie, ze trzeba w koncu wywalic komuchow POPIS z sejmu i wtedy w Polsce bedzie normalnie. Oni nie sluza naszemu krajowi – jedni podnozki Brukseli, drudzy pacholki USA. Im chodzi tylko i wylacznie o wladze. Zycie w splendorze i luksusach przez kolejne 4 lata na koszt podatnikow.

    Zrozumcie, ze PIS nie daje wam 500+ z troski o was, czy o wasze dzieci. To jest zwykle kupowanie glosow i to jeszcze waszymi pieniedzmi. Tak placicie za to w podniesionych kolejnych podatkach i daninach. Zrozumcie ze dobrobyt buduje sie obnizajac podatki, a nie rozdajac pieniadze.

    Ja chce zyc godnie ze swojej pensji, a nie dostawac jekies grosze od panstwa. Jest jedna partia ktora chce obnizac podatki, nie dawac, ale i tez nie zabierac, ale ja wam nie bede mowil na kogo glosowac. Powiem wam, na kogo nie glosowac – trzeba pogonic POPIS! I trzeba ruszyc sie z domu i isc na wybory. Nie patrzcie na sondaze. Namowcie cala rodzine i idzcie glosowac przeciwko POPIS. Te szkodniki niszcza Polske od ponad 2o lat pod roznymi nazwami. Biedy nie da sie zniesc ustawa tak jak to Kaczynski planuje poprzez podniesienie placy minimalnej. Niezbyt inteligentni juz sie ciesza, ze beda wiecej zarabiac, ale przeciez nie pomysla, ze np szef piekarni bedzie musial podniesc pensje piekarzom i chleb bedzie kosztowal 8zl. I tak samo w kazdej innej branzy. Dlaczego nie mozna podniesc skandalicznie niskiej kwoty wolnej od podatku, a wydaje sie miliardy na 500+ ? Dlaczego ta banda z Wiejskiej ma kwote wolna od podatku w wysokosci 30tys. a my 10 razy mniej? To nie jest ani dobre prawo, ani sprawiedliwosc. Kopiujcie ten komentarz i wklejajcie na swoim facebook-u, twitterze i gdzie tylko sie da.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?