SPIN

Dzięki policjantom nie straciła oszczędności

Aneta Borkowska środa, 2 października 2019, 11:14 Siedlce

Do Komendy Miejskiej policji w Siedlcach zgłosiła się 64-latka, która została oszukana metodą „ na policjanta”. Już w trakcie przyjmowania zawiadomienia o przestępstwie policjanci podjęli działania, które pozwoliły na odzyskanie pieniędzy.

Poszkodowana siedlczanka prowadzi własną firmę. Na telefon stacjonarny w gabinecie służbowym odebrała kilka tzw „głuchych” połączeń, a następnie zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta i ostrzegł, że zgromadzone przez nią środki finansowe są zagrożone. Mężczyzna stwierdził, że poprzednie „głuche„ połączenia były wykonywane przez przestępców i padła ofiarą hakerów. Polecił kobiecie przelać wszystkie pieniądze na konto wskazane przez niego.

SONY DSC

Kiedy kobieta wyraziła wątpliwość czy faktycznie rozmawia z policjantem zaproponował rozłączenie rozmowy i kontakt z oficerem dyżurnym policji pod nr 997. Pokrzywdzona właśnie tak postąpiła i kolejny mężczyzna z którym rozmawiała zapewnił ją, że policja wykonuje w czynności służbowe, aby zatrzymać grupę przestępczą. Za moment ponownie zadzwonił rzekomy policjant i nalegał na przelew pieniędzy na wskazane konto. Kobieta przyznała w rozmowie, że posiada środki finansowe na trzech rożnych rachunkach bankowych. Ulegając namowom rozmówcy dokonała przelewu pieniędzy w kwocie prawie 60 tys zł na podane przez oszusta konto.

Po wykonaniu tej operacji o całej sprawie powiedziała jednej ze swoich pracownic. Kobieta natychmiast zwróciła jej uwagę, że nr alarmowy to obecnie 112, a nie 997. Wtedy poszkodowana zdała sobie sprawę, że padła ofiarą oszustwa. Niezwłocznie przyjechała do Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach i złożyła zawiadomienie o przestępstwie. Ponieważ było to jeszcze w godzinach pracy banku, policjanci natychmiast skontaktowali się z jego dyrektorem i zwrócili się o zawieszenie księgowania wypłat przelewów z kont 64-latki. Oszczędności siedlczanki nie trafiły na konto oszusta.

Warto przypomnieć, że nr 997 jest nieaktywny od października 2018 roku. Jedynym numerem alarmowym na terenie całego kraju jest aktualnie nr 112.

autor: kom. Agnieszka Świerczewska, KMP Siedlce

2 komentarze

  1. LOL! dodano 2 lata temu

    Warto przypomnieć, że nr 997 jest nieaktywny od października 2018 roku. Jedynym numerem alarmowym na terenie całego kraju jest aktualnie nr 112.

  2. Obserwator II dodano 2 lata temu

    To zupełnie jak z Amber Gold.Pieniądz lubi ruch i dlatego cwaniaki pracują na tą zasadą a my zwykli obywatele nie dajmy się nabrać.W aferze Amber Gold uczestniczyli ludzie zachłanni i naiwni wierząc w procenty i powiększenie swojego kapitału a tu trzeba trochę pomyśleć zanim coś głupiego się zrobi.Tyle pisania tyle rozmów i do sporej grupy społeczeństwa dociera taka informacja,ale i są ludzie do których dociera dopiero po tym jak zostaną oszukani.Obywatele nie bądżcie "klientami Amber Gold"bo gotówki nie zobaczycie już nigdy a tym konkretnym przypadku to Pani miała naprawdę dużo szczęścia.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?