SPIN

Dzięki policjantom nie straciła oszczędności

Aneta Borkowska środa, 2 października 2019, 11:14 Siedlce

Do Komendy Miejskiej policji w Siedlcach zgłosiła się 64-latka, która została oszukana metodą „ na policjanta”. Już w trakcie przyjmowania zawiadomienia o przestępstwie policjanci podjęli działania, które pozwoliły na odzyskanie pieniędzy.

Poszkodowana siedlczanka prowadzi własną firmę. Na telefon stacjonarny w gabinecie służbowym odebrała kilka tzw „głuchych” połączeń, a następnie zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta i ostrzegł, że zgromadzone przez nią środki finansowe są zagrożone. Mężczyzna stwierdził, że poprzednie „głuche„ połączenia były wykonywane przez przestępców i padła ofiarą hakerów. Polecił kobiecie przelać wszystkie pieniądze na konto wskazane przez niego.

SONY DSC

Kiedy kobieta wyraziła wątpliwość czy faktycznie rozmawia z policjantem zaproponował rozłączenie rozmowy i kontakt z oficerem dyżurnym policji pod nr 997. Pokrzywdzona właśnie tak postąpiła i kolejny mężczyzna z którym rozmawiała zapewnił ją, że policja wykonuje w czynności służbowe, aby zatrzymać grupę przestępczą. Za moment ponownie zadzwonił rzekomy policjant i nalegał na przelew pieniędzy na wskazane konto. Kobieta przyznała w rozmowie, że posiada środki finansowe na trzech rożnych rachunkach bankowych. Ulegając namowom rozmówcy dokonała przelewu pieniędzy w kwocie prawie 60 tys zł na podane przez oszusta konto.

Po wykonaniu tej operacji o całej sprawie powiedziała jednej ze swoich pracownic. Kobieta natychmiast zwróciła jej uwagę, że nr alarmowy to obecnie 112, a nie 997. Wtedy poszkodowana zdała sobie sprawę, że padła ofiarą oszustwa. Niezwłocznie przyjechała do Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach i złożyła zawiadomienie o przestępstwie. Ponieważ było to jeszcze w godzinach pracy banku, policjanci natychmiast skontaktowali się z jego dyrektorem i zwrócili się o zawieszenie księgowania wypłat przelewów z kont 64-latki. Oszczędności siedlczanki nie trafiły na konto oszusta.

Warto przypomnieć, że nr 997 jest nieaktywny od października 2018 roku. Jedynym numerem alarmowym na terenie całego kraju jest aktualnie nr 112.

autor: kom. Agnieszka Świerczewska, KMP Siedlce

2 komentarze

  1. LOL! dodano 12 miesięcy temu

    Warto przypomnieć, że nr 997 jest nieaktywny od października 2018 roku. Jedynym numerem alarmowym na terenie całego kraju jest aktualnie nr 112.

  2. Obserwator II dodano 12 miesięcy temu

    To zupełnie jak z Amber Gold.Pieniądz lubi ruch i dlatego cwaniaki pracują na tą zasadą a my zwykli obywatele nie dajmy się nabrać.W aferze Amber Gold uczestniczyli ludzie zachłanni i naiwni wierząc w procenty i powiększenie swojego kapitału a tu trzeba trochę pomyśleć zanim coś głupiego się zrobi.Tyle pisania tyle rozmów i do sporej grupy społeczeństwa dociera taka informacja,ale i są ludzie do których dociera dopiero po tym jak zostaną oszukani.Obywatele nie bądżcie "klientami Amber Gold"bo gotówki nie zobaczycie już nigdy a tym konkretnym przypadku to Pani miała naprawdę dużo szczęścia.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?