SPIN

Miasto rezygnuje z programu szczepień dla seniorów

Aneta Borkowska środa, 9 października 2019, 06:58 Siedlce

Siedlce rezygnują w tym roku z programu szczepień ochronnych przeciwko grypie dla seniorów. Od 2016 roku mogli z nich korzystać wszyscy, którzy posiadali siedleckie karty „Senior 65 plus”.

– Mamy trudną sytuacje finansową i nastąpiła analiza wydatków, które mogą być nierealizowane w tym roku – mówi naczelnik wydziału polityki społecznej Leszek Borkowski. – Prezydent postanowił, że program będzie realizowany od następnego roku na okres trzech lat – dodaje.

Finanse to główny powód, ale są też inne. Zmieniły się bowiem zasady jeżeli chodzi o akceptacje programów prozdrowotnych, dziś wymagana jest pozytywna opinia Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

– Wymaganie agencji jest takie, że wyszczepialność powinna być w granicach 75 procent. U nas szczepiło się tysiąc osób, a seniorów w tym wieku mamy blisko 14 tysięcy – tłumaczy naczelnik. – Dodatkowo szczepionki przeciwko grypie dla osób powyżej 65 roku życia są objęte refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia. Refundacja wynosi 50 procent, a więc koszt dla zainteresowanych to będzie od 22 do 24 złotych – dodaje.

Do tej pory z bezpłatnych szczepień mogli skorzystać tylko posiadacze siedleckiej karty „Senior 65 plus” natomiast z rządowego programu szczepień, refundowanego skorzystać może każda osoba powyżej 65 lat.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?