SPIN

„Szóstka” na Sycylii w ramach Erasmus+

Aneta Borkowska czwartek, 24 października 2019, 11:25 Społeczeństwo

Od 14 do 18 października grupa nauczycieli i uczniów ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Nr 6 w Siedlcach reprezentowała nasz kraj, miasto i szkołę podczas międzynarodowych warsztatów we włoskiej szkole 16 I.C. „S. Chindemi” w Syrakuzach na Sycylii.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu Erasmus+ „The Non-Formal and The Digital Classrooms for Inclusion” – „Włączenie poprzez nieformalne i cyfrowe klasy” realizowanego przez szkołę z Siedlec oraz szkoły z Rumunii, Włoch i Turcji w latach 2018-2020.

W mieście Syrakuzy uczniowie i nauczyciele zostali uroczyście przywitani w zabytkowym Ratuszu przez Burmistrza Syrakuz Francesco Italia, który na spotkanie przybył na rowerze – osobiście dając dobry przykład zachowań proekologicznych.

W szkole odbyło się uroczyste powitanie przez panią dyrektor Teresselę Celesti, Marco Vero zastępcę dyrektora oraz Rosalindę Papa koordynatora projektu ze strony włoskiej, która zadbała o perfekcyjną organizację całego naszego spotkania. Grupa przedszkolaków wykonała włoski taniec, uczniowie zagrali koncert powitalny, a typowe sycylijskie potrawy zostały zaprezentowane w postaci wystawy, która zachwyciła wszystkich uczestników bogactwem smaków i kompozycji. Uczniowie mieli również okazję wzięcia udziału w tradycyjnym winobraniu.

W ramach działania projektowego „Nasze wartości podróżują z nami” partnerzy wymienili się produktami powstałymi w trakcie działań lokalnych nad wartościami: tolerancja i wierność. Podejmowane działania w obrębie wartości mają na celu wspieranie edukacji wartości, aby pomóc uczniom w kształtowaniu ich własnych systemów wartości, promowanie wartości na wielu płaszczyznach oraz poznawanie sposobu widzenia danej wartości przez uczniów z różnych krajów.

Zarówno zagraniczni jak i nasi Polscy uczniowie i nauczyciele mogli uczyć się, współpracować i współtworzyć w międzynarodowych zespołach podczas warsztatów muzycznych, teatralnych, cyfrowych jak i sportowych. W rezultacie zajęć muzycznych uczniowie napisali piosenkę-protest przeciwko dyskryminacji. Zwieńczeniem podjętych działań był przepiękny koncert w wykonaniu nauczycieli i uczniów ze wszystkich krajów partnerskich. Uczennica Szkoły Nr 6 Zofia Lisowska zagrała na altówce, a pani Aneta Skarus na ukulele.

W ramach zajęć teatralnych powstało przedstawienie mające na celu uświadomienie uczniom, że pomimo różnic językowych, kulturowych każdy z nas jest ważny, a tolerancja wobec różnorodności prowadzi do wspaniałych doświadczeń, znajomości i przyjaźni. Uczniowie stworzyli również przepiękną dekorację sceny pod czujnym okiem włoskiego nauczyciela sztuki Luca Piccione.

Warsztaty były cudowną okazją do poznania historii, architektury i kultury miasta Syrakuzy (Miasta Archimedesa) oraz wyspy Ortygia z wąskimi labiryntami uliczek, wymieszaną różnorodną architekturą, antycznymi zabytkami i ważnymi ośrodkami religijnymi. Podczas gry terenowej na wyspie, uczniowie integrowali się w międzynarodowych grupach docierając do najwspanialszych zabytkowych miejsc oraz wykonując wspólnie zadania na każdej ze stacji. Ważna była współpraca, kreatywność i determinacja ukończenia gry sukcesem.

Wszyscy uczestnicy spotkania mieli okazję zwiedzić Katedrę zbudowaną na bazie dawnej świątyni Ateny, muzeum w pałacu Bellomo, Muzeum Archeologiczne, Amfiteatr Rzymski, Teatr Grecki, Park Archeologiczny, Zamek Euryalosa oraz Kościół św. Łucji, patronki Syrakuz, w środku którego znajduje się jeden z najsłynniejszych obrazów Caravaggia „Pogrzeb św. Łucji”.

To był wspaniale spędzony tydzień, który rozbudził poczucie przynależności do Wspólnoty Europejskiej. Wzrosła świadomość uczniów bycia obywatelami nie tylko naszego kraju, ale również całej Europy. Uczniom uświadomił jak ważna jest umiejętność komunikacji w języku angielskim oraz znajomość naszej polskiej kultury, aby w odniesieniu do niej w pełni poznawać kultury innych krajów. Po pobycie pozostaną fantastyczne wspomnienia, niezapomniane doświadczenia, liczne fotorelacje, cyfrowe mapy, słowa i muzyka piosenki, scenariusz przedstawienia teatralnego, pamiętnik w formie papierowej i elektronicznej oraz piękne międzynarodowe przyjaźnie.

Dzięki współpracy z Panem Andrzejem Sitnikiem Prezydentem Miasta Siedlce oraz Urzędem Miasta grupa projektowa mogła godnie promować nasz kraj i miasto poprzez wręczenie upominków wszystkim partnerom oraz burmistrzowi Miasta Syrakuzy.

„Szóstkę” reprezentowali uczniowie klas szóstych i ósmych oraz nauczyciele: pani Katarzyna Drabarek – nauczycielka języka angielskiego i koordynator projektu, pani Agnieszka Żydowicz-Chomicz – terapeuta integracji sensorycznej i zastępca koordynatora projektu oraz pani Aneta Skarus – pedagog wspierający oraz drużynowa 6 Artystycznej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej „Riff”. Nad prawidłowym przebiegiem całego projektu oraz międzynarodowych mobilności czuwa dyrektor Szkoły SP 6 pani Jolanta Pawlik.

autor: Katarzyna Drabarek, koordynator projektu Erasmus+

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?