SPIN

Będą ratować nagrobki po raz dziewiąty

Aneta Borkowska wtorek, 29 października 2019, 12:11 Społeczeństwo

1 listopada odbędzie się już po raz dziewiąty zorganizowana przez Siedleckie Towarzystwo Samorządowe akcja charytatywna „Ratujmy Historyczne Nagrobki na Siedleckim Cmentarzu”.

Celem akcji jest zebranie środków na renowację zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Centralnym w Siedlcach.

W tym roku pieniądze zbierane są na renowację nagrobka Franciszka Zienciny z 1894 roku oraz nagrobek z 1931 roku lekarza Eugeniusza Wiszniewskiego, wieloletniego Radnego Rady Miejskiej w Siedlcach.

W ciągu ośmiu lat zebraliśmy do puszek ponad 158 tysięcy złotych. Dodatkowo STS pozyskał środki z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie w kwocie 50 tysięcy złotych, z Województwa Mazowieckiego 7 800 złotych oraz z Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie 8 tysięcy złotych.

Dzięki zebranym środkom udało się przeprowadzić pełną renowację nagrobków: Konstantego Gorazdowskiego i jego żony Aleksandry, Marii i Michaliny Zembrzuskich, Wawrzynka Zdziechowskiego, Karola Rapczyńskiego, Jadziuni i Janeczka Wiszniewskich, Katarzyny z Cybulskich Kołodziejskiej, Anadrzeja i Jakóba Wrotnowskich, por. Tadeusza Szarego-Górskiego i Jana Koniecznego, Karola Pauli, Franciszka Syriusza Wolskiego, Karola Marcelego Łuniewskiego, Marii Gorazdowskiej i Marii z Krzeczkowskich Górskiej oraz Haliny Rodziewicz, Konstantego Trętowskiego, Aleksandra Przybylskiego, Jadwigi Malinowskich Witaszczykowej.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?