SPIN

Bez zgody opozycji, pieniędzy nie będzie

redakcja wtorek, 5 listopada 2019, 23:45 Aktualnie, Siedlce

Podatki od nieruchomości przełożone, oferty za wywóz śmieci dużo wyższe. Bez poparcia opozycji prezydent Siedlec nie ma szans na zapięcie budżetu.

Prezydent Andrzej Sitnik odczuwa brak większości w radzie miasta. Podczas ostatniej sesji, przewidując stanowisko opozycji, wycofał projekt uchwały podwyższający podatek od nieruchomości, a dzień wcześniej dowiedział się, że za odbiór odpadów trzeba będzie zapłacić kilka milionów więcej niż to było w planach.

PODATKI

Andrzej Sitnik chciał podnieść o 10 gr/m² rocznie podatek od gruntów pozostałych (z obecnych 20 do 30 groszy) oraz o 0,99 gr/m² rocznie stawkę podatku od budynków pozostałych (z obecnych 6.01 zł na 7 złotych). Podwyżki dotknęłyby wszystkich, bo grunty pozostałe to te zlokalizowane pod budynkami mieszkalnymi, blokami, a budynki pozostałe to np. garaże wolnostojące (lub garaże z odrębną księgą wieczystą). W zależności od wielkości mieszkania, posiadania lub nie garażu, rocznie byłoby to średnio od kilku do kilkunastu złotych.

– Dla miasta rocznie podwyżka podatku dałaby milion 200 tysięcy złotych dochodu, ale że radni chcieli jeszcze nad tym dyskutować, przesunęliśmy dyskusję na listopad – powiedział skarbnik miasta. Kazimierz Paryła dodał, że proponowane zmiany dotyczyłyby stawek podatków, które znacznie odbiegają od maksymalnych stawek.

ODBIÓR ODPADÓW

Brak dochodu z podatku to nie jedyny problem. W ubiegłym tygodniu otwarto oferty w postępowaniach przetargowych na odbiór śmieci. Okazało się, że są one znacznie wyższe niż planował urząd.

– W sektorze trzecim na odbiór odpadów planowaliśmy przeznaczyć 4,2 miliona złotych, a oferta wyniosła 5,8 miliona. W sektorze czwartym liczyliśmy na 5,2 miliona, a jest 6,5 – tłumaczył skarbnik.

Przetarg w sektorze pierwszym był jeszcze bardziej nieudany. Urząd zaplanował, że odbiór odpadów wyniesie 3,6 mln, a oferta firmy Remondis opiewała na ponad 10 mln. W drugim sektorze do przetargu nie stanął nikt. W tych dwóch przypadkach postępowania unieważniono.

Przetarg rozpisano jak zwykle na 3 lata. Ratusz zamierzał na gospodarkę śmieciową przez ten czas wydać maksymalnie 18 mln. Wiadomo już że będzie drożej. Jeśli kwoty w sektorze 1 i 2 będą podobne do tych z 3 i 4, to do systemu trzeba będzie dołożyć ok. 6 mln.

– Żeby system sam się spiął, za odpady powinniśmy płacić średnio 21-25 złotych od osoby – tłumaczył skarbnik miasta. – Jeśli nie będzie zgody na podwyżkę opłat trzeba będzie zrezygnować z inwestycji.

W jakich kwotach ostatecznie zamknie się system wywozu i odbioru śmieci nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że podobny problem ma wiele samorządów w Polsce. Część z nich już zapowiada kolejną falę podwyżek.

18 komentarzy

 1. Siedlczanin dodano 2 lata temu

  Nie jestem sympatykiem prezydenta miasta. Ale radni też są odpowiedzialni za miasto. Więc nie można wszystkiego krytykować, bez wskazania alternatywy. Jeżeli będzie wszystko na nie, to najwięcej stracą mieszkańcy, nie prezydent.

  • Karma dodano 2 lata temu

   Sitnik wszystko krytykował to teraz jego za wszystko krytykują. To jest polityka panie kolego. To wszystko zmierza to referendum i odwołanie Prezydenta skoro nie potrafi się dogadać z radnymi. Dyplomacja kuleje u niego.

 2. list dodano 2 lata temu

  wywali się z połowę nauczycieli i kasa będzie

  • Matematyk dodano 2 lata temu

   A kto nasze dzieci będzie uczył? Dozorca, nikomu nie ujmując?

   • list dodano 2 lata temu

    czego uczył?
    coś z tego co się uczyłeś w szkole jest Ci potrzebne w życiu albo w pracy? Może "protisty"? A może "liczba molowa wodoru?
    połowa do wywalenia od ręki – tzn połowa materiału więc i połowa nauczycieli – druga połowa do przejrzenia po 5 latach.

    • Matematyk dodano 2 lata temu

     Mieliśmy już kilka ładnych lat temu eksperyment polegający na zmniejszeniu liczby godzin np. języka polskiego, historii, itd. Do czego to doprowadziło? Do braku podstawowej wiedzy. Oczywiście, nic nikomu nie ujmując 🙂

     • list dodano 2 lata temu

      Naprawdę wiedza o przydawkach czy zaimkach jest niezbędna do funkcjonowania w świecie? Tak samo wiedza o "przyczynach, przebiegu i skutkach powstania styczniowego"?
      Nie pamiętam żeby było ograniczenie godz j. polskiego – ale uważam że 5 lekcji w tygodniu to zdecydowanie za dużo – max 3 by wystarczyły

 3. Max dodano 2 lata temu

  Czym prezio bedzie teraz straszyl, ze nie bedzie ma pensje dla nauczycieli.

 4. N dodano 2 lata temu

  Do Prezesa STBS Siedlce – konferencja Prezydenta Miasta.
  Szanowny Panie, na dzisiejszej konferencji prasowej (06-11-2019) Prezydenta Miasta Siedlce powiedział Pan, cytuję:
  Teraz dochodziły do… tutaj do Pani rzecznik prasowej błędne całkowicie informacje,
  zresztą do mediów też, jakoby podwyżki były ponad 3 zł za metr kwadratowy. Takich podwyżek nie było.
  Najwyższa podwyżka była z 10 złotych 10 groszy na 12 złotych 30 groszy.
  Czyli mamy 2 złote z kawałkiem na metrze.. koniec cytatu. W tej chwili jako najemca STBS
  płacę czynsz w wysokości 8,10zł za metr kwadratowy. Kilka tygodni temu dostałem pismo z STBS (moi sąsiedzi również) informujące o
  podwyżce od lutego 2020r. do 11,30zł/m2, co przekłada się na podwyżkę w wysokości 3,20zł/m2.
  Pismo podpisane jest przez Pana. W związku z tym, mam do Pana 2 pytania.
  Dlaczego podczas konferencji powiedział Pan, że nie było podwyżki ponad 3zł za metr kwadratowy? Czy w związku z informacją podaną przez Pana dotyczącą maksymalnego wzrostu czynszu w zasobach STBS,
  wyśle Pan do tych najemców STBS, którym spółka podniosła czynsz o ponad "2 złote z kawałkiem", pisma
  korygujące nową stawkę czynszu o maksymalny wzrost podany przez Pana podczas konferencji? W moim przypadku taka nowa stawka czynszu wyniosłaby 10,30zł/m2, a nie 11,30zł/m2? Czekam na odpowiedź.

 5. Roman dodano 2 lata temu

  Zabraknie na inwestycje? Przepraszam, a jakie to inwestycje nasz szanowny Pan Prezydent już zrealizował?
  Dla mnie to jest skandal, tego Pana powinno się od razu odwołać. Jeśli gość idzie do wyborów z hasłem bezpłatnej komunikacji miejskiej, a następnie zwiększa ceny za bilety, to jest to zwykłe oszustwo.

 6. Nie zgodzę się z Romanem dodano 2 lata temu

  Kto nie widzi inwestycji w Siedlcach, nie jest obiektywny. Ten "gość" wprowadził darmową komunikację miejską dla dzieci z klas 1-3.

  • ekonomista dodano 2 lata temu

   inwestycja to nakład gospodarczy poniesiony na utrzymanie, tworzenie lub zwiększanie kapitału, więc tego ruchu inwestycją nazwać nie można. Poza tym darmowa komunikacja dla nich dotyczy tylko wyjazdów w ramach zajęć szkolnych – także nie mówmy o darmowej w ogóle…

   • Podpis dodano 2 lata temu

    Nieprawda. Darmowa komunikacja dotyczy wszystkich uczniów klas 1-3 także w dni nieobjęte nauką szkolną i wakacje, a także DODATKOWO uczniów w ramach wyjazdów na zawody szkolne.

 7. dk dodano 2 lata temu

  A po co organizować przetarg na 3 lata? Może lepiej na 1 rok. Przecież przy takich podwyżkach wszystkiego kontrahenci nie znając stopnia przewidywanej inflacji zabezpieczają się i oferują wyższe ceny. Proponuję unieważnić wszystkie przetargi, jeśli jest drogo i ponownie przeprowadzić na JEDEN ROK. Jestem pewien, że będzie korzystniej czyli TANIEJ.

 8. jan dodano 2 lata temu

  "Oj będzie wesoło" Jest projekt uchwały dotyczącej segregacji śmieci. W projekcie zapisano, że za śmieci segregowane będziemy płacić 21 zł od osoby, a za nie segregowane 63zł:::: Czy ktoś upadł na głowę? Trzeba się skrzyknąć i w dniu obrad RM wraz z torbą śmieci w ręku wybrać się pod Urząd

 9. Myk Prezydenta dodano 2 lata temu

  Władca – Bożej Łaski- Prezydent Sitnik posiada ok.70% udziałów w REG.INST.ODPAD.KOMUN.W WSoli Suchożebskiej.Za jego zgodą w/w instyt.kieruje Pani …..,która bez żadnego skrępowania podnosi ceny na frakcje odpadów / wiewiury mówią ,ze pracuje nad DYDIDENĄ dla Prezydentunia – milion z fakiem /.Przy takiej manipulacji- odpady komunalne muszą kosztować…/ stają sie droższe niż centralne ogrzewanie w blokach…Co robić ?.Na najblizszej sesji Rady Miasta będzie protest siedlczan.2.Trzeba uspołecznić wysypisko w Suchożebrach- powołać ciało społeczne złożoną z mieszkańców osiedli do pilnowania cen odpadów oraz powoływania i odwoływania Prezesów/ Dyrektorów wysypiska .3/ Wywalić na zbity pysk obecne Kierownictwo Wysypiska .4/ Zgósić do CBA i NIK aby sprawdzili radosna twórczość obecnych władz Wysypiska i Prezydenta Siedlec. 5/Nieudolność Włodarza miasta porażą -już czas zbierać podpisy o REFERENDUM w Siedlcach.I co oszukani mieszkańcy Siedlec sądzicie o moim pomyśle ?

  • yest dodano 2 lata temu

   Zgadzam się

 10. Wojciech dodano 2 lata temu

  Oj Panie Prezydencie Sitnik – czas sie poddać i zmienić posade.Z funkcją Prezydenda Siedlec zupełnie sobie Pan nie radzi.Uciekaj Pan z Urzedu ,bo zasypią Pana śmieciami.Amen

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?