SPIN

Siedlczanie świętują odzyskanie niepodległości

Aneta Borkowska poniedziałek, 11 listopada 2019, 13:34 Siedlce

Czy potrafimy docenić wolność, o którą tak walczyły poprzednie pokolenia? Czy umiemy się z niej cieszyć? Czy ją w ogóle dostrzegamy? Zróbmy wszystko, aby ten dzień był dniem radosnym i wyjątkowym. Celebrujmy go by stał się prawdziwym świętem – powiedział prezydent Siedlec podczas przemówienia na Placu Wolności.

Koncerty, piknik, biegi, parada, patriotyczne pieśni, wykłady i wystawy – tak Siedlce uczciły rocznicę odzyskania niepodległości. Centralne uroczystości odbyły się tradycyjnie na Placu Wolności.

Przemówienie Andrzeja Sitnika prezydenta Siedlec.

Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Niedawno sprzątaliśmy groby naszych zmarłych, zanosiliśmy kwiaty, paliliśmy znicze. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że pamiętamy. Pamiętamy także o tym, że 101 lat temu w listopadzie 1918 roku spełniły się nasze marzenia o niepodległości. Dziś wracamy do wydarzeń sprzed ponad wieku, bo to nasz obowiązek wobec historii i bohaterów znanych z imienia i nazwiska i tych licznych bezimiennych. Wracamy do tamtych chwil, by oddać honor wszystkim patriotom, którzy niezłomnie wierzyli, że Polska będzie wolna, suwerenna i niepodległa. Należy pamiętać o wielkich Polakach tamtych czasów, mając na uwadze fakt, że ci ludzie reprezentując różne obozy potrafili się porozumieć w sprawach najważniejszych.

Józef Piłsudski, Roman Dmowski, ludzie zasadniczo ze sobą skłóceni w warunkach tworzenia Polski, w warunkach zagrożenia państwa potrafiący współpracować co przełożyło się zarówno na działania militarne jak i dyplomatyczne. Determinacja i wola zwycięstwa przyniosły upragniony przez pokolenia efekt. Wolność i niezależność. Radość z odzyskania niepodległości była wielka, Jędrzej Moraczewski, premier rządu, który zdecydował o przyznaniu praw wyborczych kobietom atmosferę 11 listopada 1918 roku tak opisywał: Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości jaką ludność polską w tym momencie ogarnął. Wolność, niepodległość, zjednoczenie, własne państwo. Kto tych krótkich dni nie przeżył, kto nie szalał z radości w tym czasie z całym narodem? Ten nie doznał w swym życiu najwyższej radości.

Drodzy zebrani życzę wszystkim, aby ten niebywały entuzjazm naszych przodków udzielał się nam nieustannie, inspirując do działania oraz budząc dumę z tego, że jesteśmy Polakami. Uczmy nasze dzieci miłości do ojczyzny, przekazujmy im najważniejsze wartości i przypominajmy, że dzięki ofierze złożonej przez naszych przodków mamy własne terytorium, godło, flagę, hymn, własny język, instytucje, urzędy, szkoły w których mówimy w języku polskim, a także inne wartości narodowe związane z naszą państwowością.

Dzieje naszej ojczyzny to rzadko dni szczęśliwe i spokojne. Polska dziś jest wolna, państwo jest bezpieczne w strukturach UE i NATO. Cieszymy się, że w naszym mieście jest wojsko. Natomiast dziś nasuwa się refleksja. Czy potrafimy docenić wolność, o którą tak walczyły poprzednie pokolenia? Czy umiemy się z niej cieszyć? Czy ją w ogóle dostrzegamy? Czy w sprawach najważniejszych związanych z bytem narodu i z prawidłowym funkcjonowaniem państwa oraz naszej małej ojczyzny jaką jest nasze miasto niezależnie od różnych poglądów umiemy się porozumieć?

Zróbmy wszystko, aby ten dzień był dniem radosnym i wyjątkowym. Celebrujmy go by stał się prawdziwym świętem, a motywem przewodnim niech będzie porozumienie ponad wszelkimi podziałami i w imię dobra wszystkich obywateli.

3 komentarze

  1. emigrant dodano 2 lata temu

    Ci wszyscy emigranci ktorzy wyjechali po 89’ najbardziej docenili wolnosc w Polsce .

  2. emigrant dodano 2 lata temu

    Oczywiscie to byla ironia.

  3. no ale dodano 2 lata temu

    Polska to stan umyslu

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?