SPIN

Maraton Pisania Listów w Kolejówce

Aneta Borkowska wtorek, 3 grudnia 2019, 06:21 Społeczeństwo

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 im. gen. Józefa Bema wczoraj (2 grudnia) odbył się pierwszy Maraton Pisania Listów.

Maraton powstał w Polsce w 2001 roku i urósł do rangi największego na świecie wydarzenia w obronie praw człowieka – w 2018 roku podjęto ponad 5,9 mln akcji na całym świecie.

Uczniowie ZSP nr 6 w Siedlcach przyłączyli się do tego wydarzenia, pisząc listy w obronie młodych osób na świecie, których prawa złamano, a wolność została zagrożona.

Jest to akcja społeczna organizowana przez Amnesty International Polska, która walczy o prawa człowieka. Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Podczas wydarzenia ludzie na całym świecie mobilizują się do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. Co roku podczas Maratonu wysyłane są z Polski kilkaset tysięcy listów, aby pomóc osobom, których prawa zostały złamane. Akcja polega na napisaniu listu zgodnie ze wzorem w języku polskim bądź angielskim w obronie konkretnych skrzywdzonych osób. Listy wysyłane są do placówek dyplomatycznych, władz rządowych krajów, skąd pochodzą obywatele, których prawa zostały naruszone.

Pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego Małgorzaty Remiszewskiej oraz nauczyciela języka angielskiego Marii Karpik, uczniowie ZSP nr 6 napisali petycje, w których wyrazili stanowisko w kwestii poszanowania godności człowieka. Powołując się na Powszechną Deklarację Praw Człowieka stanęli w obronie młodych osób z 10 państw (Egipt, Sudan, Nigeria, Filipiny, Grecja, Kanada, Meksyk, Iran, Białoruś, Chiny), których los jest niepewny, ponieważ toczą nierówną walkę z rządami swoich krajów o prawo do szczęścia, zdrowia, bezpieczeństwa, a nawet życia.

Uczniowie chętnie zaangażowali się w akcję społeczną, tłumacząc że każdy mógłby być na miejscu tych młodych ludzi. Walcząc o ich prawa, walczymy też o nasze – mówili. XXI wiek to niewątpliwie czas ogromnych przemian, postępu technologicznego i rozwoju cywilizacyjnego. Człowiek przekroczył wiele barier, aby dzisiejszy świat był miejscem, w którym jesteśmy. Niestety, często kosztem wielu ludzi dokonują się te zmiany, podczas których zapomina się o godności i poszanowaniu jednostki. Dlatego tak ważne są takie akcje jak Maraton Pisania Listów, które przypominają o tym, że każde życie ludzkie stanowi 100% i o każde życie należy walczyć.

Tekst i zdjęcia: Małgorzata Remiszewska

Komentarze (1)

  1. Lolo dodano 2 lata temu

    Elegancko 🙂

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?