SPIN

Film dokumentalny o Adolfie Ganiewskim (Gancwolu)

Aneta Borkowska środa, 15 kwietnia 2020, 17:12 Kultura

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza w piątek (17 kwietnia) od godz. 18. do obejrzenia online filmu dokumentalnego „Gancwol” o Adolfie Ganiewskim (Gancwolu) i jego pracy fotografa – dokumentalisty Siedlec.

Film zrealizowany został w 2012 roku, przez pracowników CKiS: Jarosława Skrobeckiego i Krzysztofa Rosę oraz montażystę Kamila Mroza. Nagranie dostępne będzie na kanale youtube CKiS oraz na stronach www.ckis.siedlce.pl i www.facebook.com/ckis.siedlce do soboty, 18 kwietnia do godz. 20:00.

Adolf Ganiewski (Gancwol) – siedlczanin, z zawodu fotograf, dokumentalista, ale także społecznik i filantrop. Jego cudem ocalałe prace są niezwykle cennym źródłem wiedzy o Siedlcach i jego mieszkańcach na przełomie wieków. Swoje atelier miał w Siedlcach przy ulicy Ogrodowej 29, obecnie Sienkiewicza 33. Fotografował Siedlce i okolice przez prawie 50 lat. Dzięki niemu wiemy, jak zmieniało się nasze miasto, jacy ludzie w nim mieszkali, jak się ubierali i jak na wygląd Siedlec wpłynęła II wojna światowa. W filmie wykorzystano oryginalne zdjęcia Siedlec wykonane przez Ganiewskiego. Zostały one skonfrontowane z teraźniejszym wyglądem tych miejsc. A może na tych fotografiach są też miejsca, których dziś już po prostu nie ma?

Oglądając fotografie Ganiewskiego (Gancwola) zadajemy sobie pytanie: jak pełnym pasji i ciekawym świata musiał być człowiekiem, jak świadomym wartości dokumentalnej fotografii, skoro na swoich szklanych negatywach uwieczniał zarówno napotkanych ludzi, jak i ulice, kamienice czy sceny z życia codziennego? Kiedyś mogłoby się wydawać, że jego prace to po prostu zwykłe fotografie, dziś jednak wiemy, że są bezcenne; mają ogromną wartość historyczną i poznawczą.

Stara fotografia to swoista podróż w czasie, to zatrzymana osoba, chwila, zdarzenie… .

Rodzaj filmu: dokumentalny / Scenariusz: Jarosław Skrobecki / Zdjęcia: Krzysztof Rosa / Montaż: Kamil Mróz / Reżyseria: Jarosław Skrobecki, Krzysztof Rosa, Kamil Mróz

źródło: CKiS

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?