SPIN

Biskupi siedleccy na kwarantannie

redakcja czwartek, 2 lipca 2020, 18:14 Siedlce

Biskup Kazimierz Gurda i biskup pomocniczy Grzegorz Suchodolski mieli kontakt z księdzem, u którego potwierdzono zakażenie COVID-19. Kuria siedlecka wydała bardzo lakoniczny komunikat.

Obraz Gerd Altmann z Pixabay
Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Informację o kwarantannie jako pierwszy przekazał Tygodnik Siedlecki. Rzecznik kurii ks. Jacek Świątek nie chciał jej oficjalnie potwierdzić. Odsyłał media do komunikatu, który miał być zamieszczony na stronie podlasie24.pl.

Wcześniej bardzo oszczędna w informacji była dyrektorka Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Siedlcach Joanna Like.

– Mamy potwierdzony jeden przypadek u osoby duchownej. W wyniku tego zidentyfikowano osoby z kontaktu bezpośredniego i objęto kwarantanną siedem osób. W najbliższych dniach będą pobrane od nich próbki – powiedziała. Na pytanie czy zakażony ksiądz sprawował mszę i czy są poszukiwani wierni Joanna Like stwierdziła, że na chwilę obecną nie stwierdzono, aby osoba miała bezpośredni kontakt z wiernymi. – Osoba dodatnia miała kontakt z innymi osobami z innych powiatów i sprawę przekazano do inspektorów sanitarnych z innych powiatów.

Informacja kurii, w formie rozmowy z rzecznikiem, ostatecznie pojawiła się po godz. 16.

– U jednego z pracowników Kurii potwierdzono koronawirusa. Obecnie przebywa on w szpitalu na oddziale zakaźnym. W związku z tą sytuacją siedlecki SANEPID podjął prewencyjne działania mające na celu wyeliminowanie możliwości przekazania zakażenia dalej. Zarówno księża biskupi jak i ich najbliższe otoczenie zostali poproszeni, aby w ciągu najbliższych dni nie kontaktowali się z większą liczbą osób. W piątek zostaną od nich pobrane wymazy w celu stwierdzenia bądź nie, obecności koronawirusa. Prosimy o modlitwę w intencji osoby chorej oraz o spokój. Nie mamy podstaw do tego by sądzić, że będzie się to rozprzestrzeniać – powiedział rzecznik.

W rozmowie z Katolickim Radiem Podlasie ks. Jacek Świątek potwierdził też przypadek zakażenia w zgromadzeniu sióstr służek NMPN w Siedlcach.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?