SPIN

„Bzdury. Oczywiste kłamstwa”. Prezydent Siedlec dementuje

redakcja piątek, 19 marca 2021, 22:13 Siedlce

– Wprowadzają mieszkańców w błąd i sieją niepewność – tak o samorządowcach Prawa i Sprawiedliwości mówił podczas dzisiejszej konferencji prezydent Siedlec. Andrzej Sitnik zdementował doniesienia o planach sprzedaży PEC-u.

Prezydent Andrzej Sitnik

Konferencja w urzędzie miasta była poświęcona „odniesieniu się do wielu nieprawdziwych informacji pojawiających się w przestrzeni publicznej”. Miały się one pojawiać głównie w lokalnej telewizji. Najważniejsza kwestia dotyczyła zbycia spółki miejskiej.

– Wysyłaliśmy pisma do siedleckiej telewizji z prośbą o możliwość sprostowania przekazywanych informacji, ale nam się tego odmawia. Dlatego chcę tutaj odnieść się do kłamstw, które są podsycane przez lokalnych polityków PiS – mówił prezydent Siedlec.

NIE dla sprzedaży PEC-u

Na początku zapewnił, że był i jest „stanowczo przeciwny” sprzedaży PEC-u. Aluzje do takich planów pojawiły się ostatnio w wypowiedziach posła Krzysztofa Tchórzewskiego, jego syna i jednocześnie starosty siedleckiego Karola Tchórzewskiego oraz byłego prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego.

– Jako wieloletni prezydent, pan Wojciech Kudelski, powinien pamiętać, że o ewentualnej sprzedaży spółki miejskiej decyduje nie prezydent a rada miejska. Ja nie rozpatruję i nie rozpatrywałem możliwości sprzedania PEC-u czy PWiKu – mówił. – W 2019 roku spotkałem się z przedstawicielami PGNiG Termika, PGNiG Termika Energetyka Rozproszona i PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa, ale tematem była jedynie kwestia utworzenia spalarni – tłumaczył podczas konferencji Andrzej Sitnik. Ostatecznie, jak zapewniał, rozmowy spełzły na niczym ze względu na koszt i niestabilne przepisy.

Swoje stanowisko prezydent podtrzymywał także wtedy, gdy dziennikarze przypomnieli, że o planach sprzedaży PEC-u mówił również były prezes spółki, odwołany pod koniec ubiegłego roku z tego stanowiska, Robert Grzywacz.

– Po co samorządowcy PiS wprowadzają zamieszanie, niepewność u mieszkańców? – zastanawiał się prezydent Siedlec. – Odpowiedzi można się jedynie domyślać – twierdził.

Kto kłamie i dlaczego?

Andrzej Sitnik odniósł się też do wywiadu udzielonego siedleckiej telewizji przez prezesa Polimexu-Mostostal Krzysztofa Figata. Ten powiedział, że współpraca Mostostalu z samorządem się nie układa i nie było prób nawiązania współpracy w zakresie sponsoringu.

– To bzdury – skwitował Andrzej Sitnik i na dowód pokazał pismo wysłane do prezesa w 2019 roku. – Zaprosiłem prezesa do współpracy w nawiązaniu do tego co deklarował podczas kampanii w wyborach samorządowych, ale odpowiedzi nie dostałem.

Prezydent podkreślił, że także w związku z epidemią, władze miasta chętnie udzieliły Polimeksowi wsparcia, godząc się na przesunięcie terminów wszystkich płatności z jakimi ta firma się zwróciła.

Andrzej Sitnik, bzdurami, „oczywistym kłamstwem” i nieprawdą, nazwał wypowiedzi starosty siedleckiego Karola Tchórzewskiego o tym, że prezydent „w ciągu dwóch lat zadłużył Siedlce na 70 mln złotych i w ciągu 2 lat pobrał dywidendy ze spółek w wysokości 20 mln zł”.

Kompleks i różne kwoty

– W ciągu ostatnich dwóch lat zadłużenie kapitałowe wzrosło o niecałe 9 milionów. W 2019 roku nie zaciągnęliśmy żadnej pożyczki, a w 2020 roku wyemitowaliśmy obligacje na 28 milionów. W grudniu 2018, czyli miesiąc po moim przyjściu wyemitowaliśmy 10 milionów obligacji, bo w przeciwnym razie nie moglibyśmy wypłacić wynagrodzeń. Mam wrażenie, że pan starosta ma jakiś kompleks w stosunku do mojej osoby w związku z przegranymi wyborami. Pewnie nie może zrozumieć, że można zarządzać miastem bez prowadzenia za rękę – mówił prezydent.

Andrzej Sitnik przypomniał też, że po przejęciu władzy w mieście, przeglądając wydatki miasta, zwrócił uwagę na to, że od 2015 roku lokalna telewizja otrzymywała z urzędu miasta około 100 tysięcy złotych rocznie.

– Ponieważ postanowiłem, wszystkie media traktować tak samo, a żadna z państwa redakcji nie dostaje takich pieniędzy, zdecydowałem o wstrzymaniu tych wypłat i nie podpisałem kolejnych umów. Nasuwa się pytanie czy to, co dzieje się w tej lokalnej telewizji nie jest pochodną tej decyzji? – zastanawiał się.

Mimo wszystkich zastrzeżeń prezydent nie zamierza podejmować kroków prawnych w stosunku do siedleckiego medium i do działaczy PiS. Tłumaczył to opinią prawników, według których sprawy tego typu mogą ciągnąć się latami a stanowiska sądów mogą być różne.

Na koniec konferencji prezydent odesłał, przede wszystkim, samorządowców PiS do czytania Biuletynu Siedleckiego. W informatorze wydawanym przez urząd, jak zapewnił, są rzetelne dane dotyczące finansów miasta.

—————————–

Dane Regionalnej Izby Obrachunkowej ze sprawozdania z wykonania budżetu za rok 2019 (uchwała z kwietnia 2020)

„Na dzień 31 grudnia 2019 roku stan zadłużenia Miasta z tytułu zaciągniętych kredytów i pożyczek, wyemitowanych papierów wartościowych oraz zawartych umów w formie finansowania opartej na umowach forfaitingowych i faktoringowych wynosi 320 835 041, 23 zł, i stanowił 61,99% wykonanych dochodów 2019 roku. Na dzień 31 grudnia 2018 roku stan zadłużenia Miasta wynosił 329 341 431, 90 zł”

4 komentarze

 1. ***** *** dodano 6 miesięcy temu

  pisiory obrały sobie za cel zniszczenie Polski – w skali makro jest to mocno widoczne, a jak widać samorządy też nie są bezpieczne

 2. obserwator II. dodano 6 miesięcy temu

  Kto i kiedy osuszy to bagno dezinformacji i propagandy obozu rządzącego?

 3. Poseł... dodano 6 miesięcy temu

  Poseł Tchórzewski będąc Wojewoda" był "LIBERAŁEM" —prywatyzował przedsiębiorstwa państwowe, zakładał prywatny bank , gazetę..etc….a teraz zgrywa obrońcę własności państwowej… Hipokryzja godna HIMALAJÓW.

  • obserwator II. dodano 6 miesięcy temu

   Najlepiej się wychodzi będąc w skórze farbowanego lisa i umieć się ustawić do kierunku wiatru bo zawsze gdzieś zaniesie.Naszego zbawcę zaniosło do Ostrołęki gdzie pokazał swoje umiejętności,wcześniej mówił,że nie będzie podwyżek cen energii elektrycznej czy to jest polityk czy tylko kłamca polityczny.Po tych wspaniałych występach został tzw.doradcą Premiera i tu przedstawia się obraz nędzy i rozpaczy jak takich doradców dostał ten rządzący Premier a i w składzie też ma kłamców i oszustów jakim jest np.Sasin.Przykładów jego kłamstwa nie będę przytaczał a odpowiem dopiero jak się obrazi za nazwanie go kłamcą i oszustem jak większość w tym rządzie działających pod publiczkę i propagandę lansowaną przez tę partyjną sitwę wyznającą zasadę "po nas choćby spalona ziemia"

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?