SPIN

Pierwsza operacja w asyście da Vinci

Aneta Borkowska piątek, 19 marca 2021, 10:19 Siedlce

Wczoraj (18 marca) zespół lekarzy Oddziału Chirurgii Onkologicznej Siedleckiego Centrum Onkologii Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach przeprowadził pierwszą w szpitalu operację wycięcia raka odbytnicy z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci.

W operacji udział wziął lekarz szkoleniowy dr Mateja Skrovina z Czech.

W Polsce rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych. Jest drugą co do częstości przyczyną zgonów nowotworowych w populacji mężczyzn i trzecią w populacji kobiet. Skuteczność jego leczenia jest ściśle związana z wczesnym rozpoznaniem, jak również jakością leczenia. W przypadku chorych leczonych chirurgicznie kluczowe znaczenie ma precyzja i doszczętność zabiegu operacyjnego. Do osiągnięcia tego celu znacząco przyczynia się system da Vinci, jakim dysponuje od 2019r. nasz Szpital. Chorzy Oddziału Chirurgii Onkologicznej będą mogli być leczeni na najwyższym, światowym poziomie. Ponadto, dzięki wsparciu firmy Synektik dzisiejsza operacja została przeprowadzona z wykorzystaniem nowoczesnych, jednorazowych staplerów, co zwiększa szanse chorego na zachowanie prawidłowej funkcji zwieracza odbytu i pozwoli na szybszy powrót do pełnej sprawności. – podkreśla prof. Jakub Radziszewski – operator systemu da Vinci.

Ilość zabiegów wykonywanych z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci stale rośnie. Tylko w 2020 roku wykonano na całym świecie ponad 1, 2 mln. zabiegów w asyście robota. Przypomnijmy,
Mazowiecki Szpital Wojewódzki był pierwszą publiczną placówką na Mazowszu, w której operacje mogły być przeprowadzane przy jego wsparciu.

– Od 2019 roku wykonaliśmy ponad 120 operacji w asyście robota da Vinci. To ogromny przełom w leczeniu nowotworów w naszym szpitalu – mówi Marcin Kulicki prezes zarządu szpitala.

Robot da Vinci to narzędzie, które umożliwia przeprowadzenie bardzo skomplikowanych zabiegów chirurgicznych z zastosowaniem tzw. technik minimalnie inwazyjnych. Jego przewaga nad technikami laparoskopowymi polega na optymalizacji pola widzenia (obraz może być 10x powiększony) oraz eliminacji naturalnego drżenia mięśni operatora, tym samym zwiększając precyzję ruchów chirurga. Zabiegi wykonywane technikami minimalnie inwazyjnymi pozwalają lekarzom przeprowadzić operacje poprzez niewielkie nacięcia powłoki brzusznej, a wewnątrz jamy brzusznej zawęzić obszar ingerencji. Takie zabiegi – w świetle współczesnej wiedzy medycznej – są mniej obciążające dla chorych, pozwalają na ich szybszy powrót do zdrowia i aktywności życiowej, charakteryzując się taką samą skutecznością leczenia jak operacje wykonywane techniką klasyczną.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?