SPIN

Bubel prawny czy działanie dla dobra miasta? O 3 „wieżach” na sesji

redakcja czwartek, 25 marca 2021, 20:44 Siedlce

Grupa radnych, dla działki dewelopera przy ulicy Pileckiego, zmieniła zapisy w obowiązującym prawie lokalnym. Zdaniem urzędników zrobiła to w sposób niezgodny z przepisami.

Kolejna pełna emocji sesja miasta Fot. Spin
Kolejna pełna emocji sesja miasta Fot. Spin

Inicjatorami podjęcia uchwały byli: Piotr Karaś, Iwona Orzełowska i Mariusz Dobijański. Dokument poparli radni PiS, STS, część KO i radna Bezpartyjnych Siedlec.

Chodzi o budowę bloków przy ul. Rotmistrza W. Pileckiego, czyli w okolicy stacji PKP. 3 „wieżowce” planuje postawić tam Przedsiębiorstwo Budowlane Konstanty Strus. Dzisiaj radni uchwałą określili ilość kondygnacji na 18 i zmniejszyli wymaganą liczbę miejsc postojowych.

Zgodnie z aktualnymi (przyjętymi przez radnych w 2019 roku – od red.) lokalnymi standardami urbanistycznymi, wskaźnik miejsc postojowych dla tego terenu wynosi 1.2. To znaczy, że na 10 mieszkań przypada 12 miejsc postojowych. Dzisiaj radni zmniejszyli ten wskaźnik do 1, czyli na 10 mieszkań 10 miejsc.

Zdaniem urzędników miasta, stało się to w sposób niezgodny z prawem. Bo zmiany nie mogą dotyczyć tylko jednej, konkretnej inwestycji. Jeśli radnym zależało na zmianie wskaźników tylko dla tej lokalizacji i tak powinni dokonać tego poprzez wprowadzenie uchwały zmieniającej przepisy z 2019 roku. Bo uchwały dotyczące standardów dotyczą terenu całego miasta.

Wydział podnosi także inną kwestię. Takie działanie odnoszące się do jednej lokalizacji jest nierównym traktowaniem innych inwestorów. I jest, zdaniem urzędników, niezgodne z Konstytucją RP.

Na błędy w samej treści pisma zwracali też uwagę radcowie prawni urzędu.

Mimo takich wątpliwości, 15 radnych zagłosowało za projektem uchwały.

– To co się stało, trudno opisać. Przygotowaliście bubel prawny i go przegłosowaliście – powiedział radny SLD Maciej Drabio. – Liczyłem na to, że po takiej opinii prawnej, zagłosujecie przeciw, poprawicie dokument i za miesiąc złożycie ponownie – dodał.

– Nieznajomość prawa nie tłumaczy. Grupa mieszkańców potrafiła przygotować zgodny z prawem projekt, ale nie zrobili tego radni – stwierdziła Marlena Puzia z BS.

Nerwowo na krytykę projektu zareagował jeden z jego współautorów, Mariusz Dobijański. Ocenił, że żaden z radnych nie jest Lechem Falandyszem, a opinie radców prawnych i urzędników mogą być różne, ale to opinie, które nie muszą być wiążące dla radnych. Dodał, że oceny prawnej projektu dokona organ nadzoru. Przekonywał, że on sam działa tylko i wyłącznie dla dobra miasta i mieszkańców.

Radna Iwona Orzełowska, podkreśliła, że w przypadku „tego dewelopera” urzędnicy posługują się językiem branżowym, który jest niczym zasłona dymna. A są od tego, żeby pomagać mieszkańcom, także inwestorom.

Na takie słowa zaprotestował prezydent Siedlec. Andrzej Sitnik dodał, że według prawa każdy inwestor jest równy. A projekty zgłaszane muszą być zgodne z przepisami.

Na konferencji prasowej po sesji prezydent Andrzej Sitnik i naczelnik wydziału gospodarki przestrzennej i budownictwa Barbara Kowal zapowiedzieli, że prześlą uchwałę i całą dokumentację do urzędu wojewódzkiego, aby skontrolowały ją tamtejsze służby prawne.

ZA (15)
Cabaj Janusz
Chojecki Robert
Chwedoruk Grzegorz
Dobijański Mariusz
Gryczka Robert
Karaś Piotr
Myszkowski Jerzy
Niedziółka Henryk
Nowak Maciej
Orzełowska Iwona
Sikorska Teresa
Skup Hanna
Sochacka Anna
Sosnowska Marta
Staręga Grzegorz

PRZECIW (6)
Drabio Maciej
Hunder Sebastian
Ignaciuk Roman
Koc Andrzej
Polak Monika
Puzia Marlena

WSTRZYMUJĘ SIĘ (2)
Araszkiewicz Tomasz
Chaberski Krzysztof

Wątpliwości prawne dotyczyły też innego projektu radnych. Chodziło o inną inwestycję tego samego dewelopera. Tym razem przy ul. Geodetów. Radni wyrazili zgodę na budowę kilku bloków, mimo że wcześniej takiej zgody nie wyraził prezydent. Ostatecznie 15 osób zagłosowało za projektem uchwały, 7 przeciw i 1 wstrzymujących.

tekst zmieniony

2 komentarze

  1. Siedlczanin dodano 8 miesięcy temu

    DO AUTORKI ! Z tekstu " Grupa radnych PiS, STS, KO dla działki dewelopera przy ulicy Pileckiego, zmieniła zapisy w obowiązującym prawie lokalnym..A PANI SKUP Z BEZPARTYJNYCH SIEDLEC OD SITNIKA ? Zapomniała Pani o Radnej ? Czy nie pasuje do artykułu? TEŻ POPARŁA PROJEKT !!!

  2. Robert dodano 8 miesięcy temu

    Bardzo proszę w takim razie zapytać tych radnych którzy głosowali za, w jaki sposób, jak to mówi oburzony Pan Dobijański, działają tylko i wyłącznie dla dobra miasta i mieszkańców. W jaki sposób? Czy widzieli jak wyglądają teraz nowe osiedla? Notoryczny brak miejsc, parkowanie na dziko, brak możliwości zaparkowania dla gości, stawianie zakazów i wlepianie mandatów za parkowanie w niewyznaczonych miejscach, a to wszystko kiedy współczynnik wynosi 1.2. Więc proszę o podanie argumentów, bo takie frazesy że działamy dla mieszkańców totalnie mnie nie przekonują. W tym momencie widzę korzyść ale nie dla Siedlczan, tylko dla dewelopera.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?