SPIN

Kwietniowa odsłona cyklu „Jesteśmy dla was w sieci

Aneta Borkowska środa, 31 marca 2021, 18:59 Kultura

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na kwietniowe wydarzenia online w ramach programu „Jesteśmy dla was w sieci”.

31 marca – 3 kwietnia – spektakl „Dzień Drugi. Wielka Sobota”

Spektakl pasyjny, ukazujący refleksje, przemyślenia współczesnego człowieka na temat wiary, zwątpienia, miejsca Jezusa w naszym codziennym życiu. Dużą wartością przedstawienia jest współczesny język narracji, stylem przypominający reportaże z miejsc akcji. Widz może odnosić wrażenie, że czas między śmiercią Chrystusa a Zmartwychwstaniem stanął w miejscu, a odradza się w każdy Wielki Tydzień. Ludzki strach i zwątpienie apostołów będących świadkami Jego kaźni, a niewiedzących o Zmartwychwstaniu – dla nas, którzy już wiedzą, jest wielkim i radosnym oczekiwaniem na dzień trzeci. Dodatkowym walorem artystycznym przedstawienia są pieśni wielkopostne z XVI i XVII wieku i jakże pełne mądrego, głęboko religijnego przekazu. Całość widowiska świetnie dopełniają projekcje materiałów multimedialnych z miejsca akcji oraz klimatyczna muzyka.

Scenariusz i reżyseria: Waldemar Koperkiewicz. Na motywach książki i audycji radiowych „Dzień Drugi. Prawda Jedyna” Grzegorza Skwarka. Pieśni Wielkopostne: Ania Broda (śpiew), Witek Broda (lira korbowa)
Obsada: Anna Kasjaniuk, Paweł Skolimowski, Robert Protasewicz, Krzysztof Barabasz, Paweł Kryszczuk.

4 kwietnia o godz. 10:00 – „Sekwencja Wielkanocna” w wykonaniu Chóru Miasta Siedlce

Łacińska sekwencja będąca częścią rzymskokatolickiej mszy, przypisana na niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, dozwolona w czasie oktawy wielkanocnej. Poprzedza w liturgii śpiew Alleluja. Zazwyczaj jej autorstwo przypisuje się Wiponowi z Burgundii, XI-wiecznemu poecie i kapelanowi cesarza niemieckiego Konrada II, czasem również szwajcarskiemu kompozytorowi Notkerowi Jąkale, królowi francuskiemu Robertowi II Pobożnemu, bądź francuskiemu poecie i kompozytorowi Adamowi z St. Victor. Pieśń ta jest jedną z kilku sekwencji zachowanych w liturgii katolickiej do czasów współczesnych. Jej tekst śpiewany był do muzyki wielu kompozytorów renesansowych i barokowych. W Polsce do 1966 roku sekwencja wykonywana była po łacinie. Po drugim soborze watykańskim oraz w 1000. rocznicę Chrztu Polski po raz pierwszy zaśpiewano ją w języku polskim.

11 kwietnia o godz. 16:00 – „Szewczyk Dratewka – bajka do zjedzenia”

Doskonale znana historia dzielnego Szewczyka Dratewki, który swoim sprytem pokonuje złego smoka tym razem opowiedziana zostaje w kuchennej scenerii przy użyciu kuchennych sprzętów, w towarzystwie smaków i zapachów. Wszystkie postaci bajki powstają na oczach widza. Cały baśniowy świat kreowany jest przed dziećmi, a w czasie trwania opowieści z warzyw gotujemy zupę – zapraszają na spektakl organizatorzy. Przedstawienie stworzyli: Bogusław Byrski, Gabriela Jaskuła i Wioletta Tomica, z Teatru Andersena w Lublinie.

14 kwietnia o godz. 18:00 – „Muzyczna strona teatru”

Cykliczne spotkania z aktorami Teatru ES pod hasłem „Muzyczna strona Teatru”. W najnowszym odcinku cyklu, w mini recitalu „Śladami Poezji – Gluziński-Koperkiewicz” wystąpi Dorota Kaczorek przy akompaniamencie Roberta Protasewicza. Artyści wykonają utwory ze spektaklu „Za co giniemy?”. Internetowa premiera o godz. 18:00 na stronie, fb i kanale YouTube CKiS. Zapraszamy!

17 kwietnia o godz. 19:00 – Transmisja LIVE ze Sceny Teatralnej Miasta Siedlce – Koncert Kameralnego Chóru SACRUM z Lublina

Wielkanocny koncert różnych tradycji wyznaniowych to wspaniała okazja do przeżycia radości Zmartwychwstania jeszcze raz, wspólnie ze swoimi rodzinami i poszanowaniu do tych, którzy świętują Paschę w innych tradycjach i językach. Z prelekcji będą płynęły ciekawostki o kulturowych różnicach, na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce wystąpią soliści, kwartet oraz chór Lublina pod dyrekcją Angeliki Iwaniuk! Podczas koncertu wybrzmią pieśni i hymny Paschalne w kilku językach: polskim, staro-cerkiewno-słowiańskim, greckim, łacińskim a nawet hebrajskim.

1, 8, 15, 22, 29 kwietnia o godz. 17:00 – „Księgowskaz”

Publikacja odcinka „Księgowskazu” przygotowanego przez Macieja Czapskiego, w którym aktor poleca książki ze swojego osobistego księgozbioru. Nagrania zamieszczane są w każdy czwartek o godz. 18:00 na fb CKiS:

6, 13, 20, 27 kwietnia o godz. 19:00 – „Siedlecki Magazyn Kulturalny”

Cykliczny program autorski prezentowany jest w każdy wtorek od godziny 19:00 na kanale YouTube CKiS. Siedlecki Magazyn Kulturalny to zapowiedzi zbliżających się wydarzeń artystycznych, relacje z tych już zakończonych, ale także wywiady, krótkie formy artystyczne i promocja twórców nie tylko tych związanych z CKiS. To program o szeroko pojętej działalności kulturalnej, w którym każda jej wartościowa forma znajdzie swoje miejsce.

Zajęcia stałe grup artystycznych odbywają się:

Teatru ES – w każdy czwartek miesiąca w godzinach 17.00 – 20.00 na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce. Prowadzący: Robert Protasewicz. Informacje o naborze: 25 794 31 86.

Chóru Miasta Siedlce – w każdy poniedziałek miesiąca w godzinach 19.00 – 21.00 we foyer Centrum Kultury i Sztuki. Prowadząca: Justyna Kowynia. Informacje o naborze: 25 794 31 82.

Studia Teatralnego im. Jacka Woszczerowicza – w każdy poniedziałek miesiąca w godzinach 16.30 – 18:30 na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce.
Prowadzący: Maciej Czapski. Informacje o naborze: 25 794 31 86.

Sekcji plastycznej – w każdy wtorek miesiąca w godzinach 16:00 – 18:00 w Klubie Kultury „Trójka” w Siedlcach (ul. Kurpiowska 3).
Prowadzący: Ireneusz Parzyszek. Informacje o naborze: 25 794 31 70

Teatru Dziecięcego Dramma-Mia – w każdy wtorek miesiąca w godzinach 17.00 – 19.00 na Scenie Teatralnej Miasta Siedlce. Prowadzący: Ula Gotowicka. Informacje o naborze: 25 794 31 86

reklama CKiS

Możliwość komentowania jest wyłączona.