SPIN

Pilotażowy program w profilaktyce raka

Aneta Borkowska wtorek, 11 maja 2021, 06:05 Społeczeństwo

Mazowiecki Szpital Wojewódzki rozpoczął pilotażowy program badań HPV HR w profilaktyce raka szyjki macicy.

Bezpłatne badanie DNA HPV jest oferowane kobietom w wieku 30 – 59 lat. Konstrukcja pilotażu polega na tym, iż 50% pacjentek trafiających do pilotażu ma wykonywane badanie cytologiczna a 50% test HPV HR. O przydziale badania dla pacjentki decyduje losowo system informatyczny.

Pilotaż potrwa do 2022 roku. Badania są finansowane przez Ministra Zdrowia w ramach programu wieloletniego pn. Narodowa Strategia Onkologiczna.

Regularnie (co 3 lata) wykonywana cytologia, polegająca na pobraniu wymazu z szyjki macicy i mikroskopowej ocenie komórek nabłonka części pochwowej szyjki macicy, pozwala na wczesne wykrycie zmian przednowotworowych w czasie kiedy kobieta nie ma żadnych niepokojących objawów.

Badanie molekularne (pobierane w taki sam sposób jak cytologia) HPV-DNA częściej wykrywa zmiany wysokiego stopnia i raka szyjki macicy również w okresie kiedy nie daje on żadnych objawów. Wykrycie DNA HPV (dodatni wynik badania) sygnalizuje podwyższone ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy w przyszłości. Jeśli wynik badania HPV-DNA jest ujemny, pacjentka powinna wykonać kolejne badanie za 5 lat.

Uwaga! Badanie HPV HR nie jest badaniem na życzenie. O tym, czy pacjentka zostanie zakwalifikowana do badania cytologicznego lub wykonania testu HPV HR zdecyduje losowo system informatyczny po wprowadzeniu jej danych. Pobranie materiału do badania cytologicznego i wykonania testu HPV HR odbywa się w taki sam sposób, jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Rejestracja na badania odbywa się osobiście lub pod nr telefonu 25 64 03 301.

źródło: Mazowiecki Szpital Wojewódzki Siedlce

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?