W związku z obostrzeniami pandemicznymi do Warszawy pojechały tylko dwie osoby, pozostałe biorą w proteście symboliczny udział. Wszystkie pielęgniarki założyły czepki i plakietki z napisem „12 MAJA DZIEŃ PROTESTU PIELĘGNIARKI I POŁOŻNEJ”.
Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek a tydzień temu swoje święto miały położne.
Postulaty tych grup zawodowych są znane od lat, to zwiększenie płac i kadr.
– Pandemia pokazała, że wkrótce ten system się załamie, bo pielęgniarek i położnych brakuje – mówi Zofia Czyż z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. – To, że pracujemy w dwóch czy trzech placówkach to nie nasza fanaberia i pęd za pieniądzem. To odpowiedź na apele i prośby dyrektorów i kadr zarządzających tymi placówkami, którzy nie mają personelu i nie są w stanie zapewnić opieki pacjentom – tłumaczy.
W szpitalu wojewódzkim średnia wieku pielęgniarek to 50 lat, a w szpitalu miejskim jest ona jeszcze wyższa. Pielęgniarki i położne z siedleckiego MSW są w sporze zbiorowym z pracodawcą od września ubiegłego roku. W całym kraju takich placówek jest około 70 proc.
Polska ma jeden z najgorszych wskaźników, jeśli chodzi o zabezpieczenie w opiekę pielęgniarską i położniczą to jest 5,3 osoby na 1 tys. mieszkańców.