SPIN

Kino z pasją: „Ludzki głos”

Aneta Borkowska poniedziałek, 5 lipca 2021, 09:42 Kultura

NoveKino Siedlce zaprasza 8 lipca o godz. 19. na kolejną odsłonę cyklu Kino z Pasją. Tym razem będzie można zobaczyć dramat „Ludzki głos”.

Sensacja festiwalu w Wenecji, hołd złożony największej europejskiej aktorce przez ikonę europejskiego kina. „Ludzki głos” to pierwszy wspólny film Pedra Almodóvara i Tildy Swinton, a zarazem pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku hiszpańskiego reżysera. Ten na wskroś almodovarowski, kipiący kolorami i buzujący od emocji melodramat z powodzeniem łączy dwa temperamenty, wrażliwości i kinowe żywioły. Niepodrabialny styl twórcy „Porozmawiaj z nią” wydaje się być skrojony na miarę gwiazdy Jarmuscha czy Guadagnino, jak obłędna czerwona suknia Balenciagi, w której blada Tilda Swinton przemierza plan filmu Almodóvara.

Jej bohaterka – zakochana, poniżona, zdesperowana – prowadzi swoją ostatnią telefoniczną rozmowę z mężczyzną, który od niej odszedł. W mieszkaniu w towarzystwie spakowanych walizek kochanka i jego osieroconego psa, miotając się od wściekłości do smutku, trawi miłosną katastrofę. Sięga po pigułki, chwyta za siekierę, rozlewa benzynę: chciałaby zabić siebie, chciałaby zniszczyć jego, chce zagrać rolę życia w dramacie zwanym rozstaniem. Zmienia kostiumy i maski, przymierza konwencje, błaga, krzyczy i szepcze: sprawdza, czy ta historia powinna skończyć się tragedią czy może jednak… happy endem?

Filmowi towarzyszyć będzie rozmowa, w której Pedro Almodóvar i Tilda Swinton opowiadają o fascynacji kinem oraz wspólnej pracy.

Reżyseria: Pedro Almodóvar / Gatunek: dramat / Kraj produkcji: Hiszpania / Rok produkcji: 2020 / Obsada: Tilda Swinton, Agustín Almodóvar, Miguel Almodóvar, Pablo Almodóvar

reklama NoveKino Siedlce

Możliwość komentowania jest wyłączona.