SPIN

KINO Z PASJĄ: Twój Vincent

Aneta Borkowska poniedziałek, 26 lipca 2021, 06:21 Kultura

NoveKino Siedlce zaprasza 5 sierpnia o godz. 19. na kolejną odsłonę cyklu Kino z Pasją. Tym razem będzie można zobaczyć animowany dramat „Twój Vincent„.

27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie; dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. „Twój Vincent” opowiada właśnie tę historię – odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

„Twój Vincent” to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie. Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana, w projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.

Reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman / Scenariusz: Hugh Welchman, Dorota Kobiela / Gatunek: animowany, dramat, kryminalny / Kraj produkcji: Polska, Wielka Brytania / Rok produkcji: 2017 / Czas trwania: 80 minut / Obsada: Douglas Booth, Robert Gulaczyk, Eleanor Tomlinson, Jerome Flynn, Saoirse Ronan, Chris O’Dowd, John Sessions

Gościem spotkania będzie Marcin Strokosz, artysta zajmujący się malarstwem sztalugowym. Warsztat szlifował pod okiem uznanych artystów w kraju i za granicą. Tematy, które porusza w swojej twórczości inspirowane są filmem, muzyką, popkulturą oraz atrybutami współczesnej cywilizacji. Stworzył cykl ilustracji do kwartalnika „Kraina Bugu”. Na koncie ma kilka wystaw grupowych oraz indywidualną. Jest stypendystą Prezydenta Miasta Siedlce. Jego prace sprzedają się podczas aukcji organizowanych przez warszawskie galerie. Marcin Strokosz podczas spotkania opowie m.in o swojej wizycie na planie filmu „Twój Vincent”. Specjalnie dla uczestników spotkania zostanie również przygotowana kameralna wystawa prac malarza.

reklama NoveKino Siedlce

Możliwość komentowania jest wyłączona.