SPIN

KINO Z PASJĄ: „Ostatnia góra”

Aneta Borkowska poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 06:17 Kultura

NoveKino Siedlce zaprasza 9 września o godz. 19. na kolejną odsłonę cyklu Kino z Pasją. Tym razem będzie można zobaczyć dokument „Ostatnia góra”.

Film, którego akcja rozgrywa się podczas zimowej wyprawy na K2, drugi najwyższy szczyt Ziemi. Grupa kilkunastu wspinaczy próbuje dokonać historycznego, zimowego wejścia na ośmiotysięcznik. Mozolnie, w skrajnie trudnych warunkach, kolejne zespoły przygotowują drogę, rozwieszając liny i docierając do kolejnych obozów. Tę wyprawową rutynę przerywa tragedia rozgrywająca się na niedalekim szczycie Nanga Parbat. W wyniku brawurowej akcji Adamowi Bieleckiemu i Denisowi Urubko udaje się uratować Elisabeth Revol. Jej partner Tomasz Mackiewicz zostaje pod Nanga Parbat na zawsze. Ratownicy wracają pod K2 i wznawiają wspinaczkę. Jednak upływający czas oraz piętrzące się trudności uwidaczniają różnice charakterów w obrębie grupy. Dodatkowe napięcie wprowadzają media, które tragedię w górach przerabiają na atrakcyjny spektakl.

Reżyseria: Dariusz Załuski / Scenariusz: Dariusz Załuski, Anna Filipow / Gatunek: dokument / Kraj produkcji: Polska / Rok produkcji: 2019 / Czas trwania: 82 minuty

Seans poprzedzi spotkanie z Magdaleną Gorzkowską, utytułowaną polską lekkoatletką i olimpijką, która po zakończeniu kariery sportowej na bieżni od kilku lat realizuje projekt zdobywania Korony Himalajów i Karakorum. Jest najmłodszą Polką, która zdobyła Mount Everest, jako pierwsza Polka ma na swoim koncie wejście na Makalu bez wspomagania tlenem, stanęła również na szczycie Manaslu. Ostatniej zimy podjęła próbę zimowego wejścia na K2. Spotkanie z Magdaleną Gorzkowską będzie m.in. wyjątkową okazją, by przyjrzeć się bliżej wydarzeniom, które tej zimy miały miejsce pod K2 – historycznemu zdobyciu szczytu i tragediom, których nie udało się uniknąć podczas akcji górskiej.

reklama NoveKino Siedlce

Możliwość komentowania jest wyłączona.