SPIN

Festiwal Teatrów Ulicznych „pod Niebem”

Aneta Borkowska czwartek, 26 sierpnia 2021, 06:26 Aktualnie, Kultura

W ramach Dni Siedlec Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 12 września (niedziela)o godz. 17. wszystkich mieszkańców na XIV edycję Festiwalu Teatrów Ulicznych „pod Niebem”. W tym roku zobaczymy aż trzy spektakle oraz pokaz żywych rzeźb. Festiwal na skwerze przy fontannie i placu Sikorskiego.

Cyrkowa Podróż – Teatr Kubika ze Szczecina (skwer przy fontannie) o godz. 17:00

Autorski spektakl uliczny, nawiązujący do tradycji objazdowych trup cyrkowych i teatralnych z czasów komedii dell arte. Grupa artystów w trakcie tournee gra swoje kolejne przedstawienie, przywozi tajemnice zza cyrkowej kurtyny. Niespodzianki czekające na odkrycie przez widzów ukryte zostały w wozie klaunów oraz w ich czarodziejskiej skrzyni. W przedstawieniu nie brakuje również wątków refleksyjnych, tajemnicza aura życia cyrkowca ogniskuje się w blasku fleszy na arenie i samotności poza nią. „Stary klaun” budując improwizowane scenki nawiązuje niewerbalną, wręcz intymną relację z odbiorcą, wspólnie szukając odpowiedzi na odwieczne pytania o egzystencję. Chociaż zagadnienia te należą do poważnych, droga do znalezienia odpowiedzi bywa bardzo zabawna. Przyjazd magicznej karawany jest inspiracją do wyśmienitej zabawy z uczestnikami. Spektakl przenosi widza w niezwykły świat pantomimy, klaunady i cyrku.

Remus – Teatr Snów z Gdańska (plac gen. Sikorskiego) o godz. 18:30

Opowieść o samotności niepozornego, a bogatego duchem człowieka, który nie godzi się z zastanym światem i podejmuje walkę o zmiany w najbliższym otoczeniu. Należy realizować ideały, walczyć w imię Dobra z silniejszymi, a czasowe niepowodzenie nie oznacza ostatecznej klęski. Remus dowiaduje się, że jest z rodu mitycznych Stolemów, i ma do wypełnienia ważną misję. Ma wybawić zapadły zamek, czyli obudzić tożsamość kulturową Kaszubów. Próbuje realizować ją na swoją miarę, jeżdżąc po jarmarkach i sprzedając polskie książki i drobiazgi niezbędne w domu. Jest uparty, ale niepozbawiony ludzkich słabości. W kluczowym momencie nie wystarcza mu odwagi i wiary, by misję ostatecznie wypełnić. Choć ponosi porażkę przekazuje tę ideę następcom. Scenariusz spektaklu powstał na motywach powieści Aleksandra Majkowskiego „Życie i przygody Remusa”.

Fantomy – Teatr Akt z Warszawy (plac gen. Sikorskiego) o godz. 20:00

Spektakl plenerowy inspirowany tekstem „Solaris” Stanisława Lema, którego 100. rocznica urodzin przypada 12 września. Teatr Akt tworzy własną wariację teatralną opartą na motywach, ideach, a przede wszystkim obrazach snujących się w dziele. Wydobywa z niej przestrzenie kryjące się między słowami. Podchodzi do tematu z dystansem i lekkością. Fabuła powieści Lema prowadzona jest na dwóch równoległych poziomach: romantycznej historii miłosnej oraz opowieści filozoficznej w obliczu spotkania z Nieznanym, czyli myślącym Oceanem. W obu wypadkach, relacji międzyludzkich i międzygatunkowych, człowiek wykazuje brak umiejętności nawiązania prawdziwego kontaktu. Wciąż aktualny i pobudzający wyobraźnię temat podróży kosmicznych, spotkań i prób nawiązania kontaktu z Obcymi połączony jest tu z rozważaniami nad kondycją człowieka, jego lękami oraz problemami w relacjach z drugim człowiekiem. Teatr Akt wniósł do spektaklu wiele nowych pomysłów inscenizacyjnych, zbiorowe sceny z oryginalnym wykorzystaniem rekwizytów, taniec i akrobacje na maszcie chińskim, sugestywne projekcje video oraz muzykę z nowoczesnym, przestrzennym brzmieniem wykonywaną na żywo.

Dodatkowo na terenie imprezy, w godz. 14:00-18:30, będzie można obejrzeć pokaz żywych rzeźb.

reklama MOK

Możliwość komentowania jest wyłączona.