SPIN

Wystawa Grupy Fotogram „Ulanów 2021”

Aneta Borkowska wtorek, 31 sierpnia 2021, 12:41 Kultura

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 9 września (czwartek) o godz. 18. na wernisaż Poplenerowej Wystawy Fotografii Grupy Twórczej Fotogram „Ulanów 2021”.

Tegoroczny plener Grupy Twórczej Fotogram nie odbył się, jak zwykle, na przełomie kwietnia i maja z powodu pandemii COVID-19, a został przesunięty na początek czerwca. Ponownie udaliśmy się na Podkarpacie, a dokładnie w okolice Niska. Naszą bazą był położony w widłach Sanu i Tanwi Ulanów, jedno z najstarszych miast regionu. Nazywany niegdyś Małym Gdańskiem Ulanów słynie z bogatych i najstarszych w kraju tradycji flisackich. To właśnie z Ulanowa wywodzili się najsłynniejsi retmani i tu budowano tratwy spławiane później do Gdańska. W Ulanowie kształcono przyszłych retmanów i sterników, i chociaż zawód flisacki już dawno zaginął, tradycje i kultura flisacka nadal są podtrzymywane. Mieliśmy okazję przekonać się o tym zwiedzając tutejsze muzeum flisactwa i pływając galarami po Sanie.

Tematami wiodącymi pleneru były krajobrazy oraz przyroda regionu, ale na wystawie można również zobaczyć ciekawe portrety i architekturę. W poszukiwaniu atrakcyjnych tematów do fotografowania uczestnicy pleneru odwiedzili także inne miejscowości, m.in. słynące z tradycji wikliniarskich miasteczko Rudnik nad Sanem czy Leżajsk.

Cele organizacji pleneru zostały w pełni osiągnięte, zrealizowany został także program w części dydaktycznej. Odbyły się spotkania autorskie oraz pokazy fotografii i diaporam miejscowych twórców Panów Mieczysława Wrońskiego i Krzysztofa Celucha.

Andrzej Ruciński

Wystawa czynna w Galerii Fotografii Fokus MOK do 8 października od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-17:00.

reklama MOK

Możliwość komentowania jest wyłączona.