SPIN

KINO Z PASJĄ: „Gunda”

Aneta Borkowska środa, 27 października 2021, 09:35 Kultura

NoveKino Siedlce zaprasza 4 listopada o godz. 19. na kolejną odsłonę cyklu Kino z Pasją. Tym razem będzie można zobaczyć dokument „Gunda”.

Nie było jeszcze takiego filmu o zwierzętach. „Gunda” jest nakręconym z niespotykaną empatią portretem zwierząt hodowlanych: tytułowej świni i jej młodych, a także krów i kurczaków. Wybitny dokumentalista Wiktor Kossakowski, jak sam o sobie mówi: pierwszy wegetarianin ZSRR, postawił kamerę na wysokości oczu swoich bohaterów. Ta perspektywa pokazuje, bez żadnego dydaktyzmu i pouczania, jak złożone są światy psychiczne zwierząt hodowlanych. Reżyser wybrał powolną obserwację. Zrezygnował z muzyki i koloru, aby nie manipulować zanadto emocjami. Podobnie jak w swoich poprzednich filmach pozostawia widzowi swobodę interpretacji. Nie sposób jednak po seansie nie pomyśleć o własnym stosunku do hodowli przemysłowej zwierząt i jedzenia mięsa. „Gunda” jest kameralnym dokumentem nakręconym z wielkim sercem i otwartą głową. Kossakowski otwiera perspektywę przekraczającego wszelkie granice międzygatunkowego spotkania.

Reżyseria: Viktor Kosakovskiy / Scenariusz: Viktor Kosakovskiy, Ainara Vera / Gatunek: dokument / Kraj produkcji: Norwegia, USA / Rok produkcji: 2020 / Czas trwania: 93 minuty / Obsada: Joaquin Phoenix, Joslyn Barnes, Viktor Kosakovskiy, Viktor Kosakovskiy, Tone Grøttjord-Glenne, Anita Rehoff Larsen

Gościem spotkania będzie Piotr Horzela, przyrodnik i podróżnik, autor niezwykle popularnych w sieci filmów o lesie, które można oglądać na kanale YouTube „Piotr Horzela Opowiada”. Rozchwytywany prelegent, mający doświadczenie w obserwowaniu świata przyrody nie tylko w Polsce i Europie. Przez półtora roku pracował w Polskiej Stacji Antarktycznej, przez pół roku podróżował po Ameryce Południowej, w Sudanie Południowym spędził prawie dwa lata.

reklama NoveKino

Możliwość komentowania jest wyłączona.