SPIN

„Wolność to dar, który należy strzec”.103. Rocznica Odzyskania Niepodległości

redakcja czwartek, 11 listopada 2021, 22:36 Siedlce

– Pamiętajmy jak łatwo wolność można stracić i jak bardzo trzeba o nią dbać. Niepodległość wywalczona w 1918 roku nie jest nam dana raz na zawsze. Jest darem, który powinniśmy strzec – mówił prezydent Siedlec Andrzej Sitnik podczas przemówienia na Placu Wolności.

Koncerty, biegi uliczne, motoparada i patriotyczne iluminacje – tak Siedlce uczciły 103. rocznicę odzyskania niepodległości.
Świętowanie rozpoczęto mszą w kościele pw. Św. Józefa po czym przemaszerowano pod Pomnik Wolności. Tam, zgodnie z wieloletnią tradycją, odbyły się uroczystości centralne. Uświetniły je poczty sztandarowe szkół i instytucji oraz obecność żołnierzy 18. Dywizji Zmechanizowanej i mieszkańców Siedlec.

My, Polacy i Europejczycy

– Jako Polacy i Europejczycy wiemy, że 11. listopada jest dniem wyjątkowym – zaczął swoje przemówienie prezydent Siedlec. – 103 lata temu, po 123 latach niewoli, Rzeczpospolita Polska odzyskała niepodległość. Po długim okresie cierpienia, represji wielu pokoleń naszych rodaków, Polska odzyskała wolność. Spełniły się marzenia Polaków urodzonych i wychowanych pod zaborami. Naród polski mógł wreszcie sam stanowić o osobie oraz o przyszłości kolejnych pokoleń – mówił.


Andrzej Sitnik przypomniał o Ojcach Niepodległości: Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim, Wincentym Witosie, Wojciechu Korfantym i Ignacym Daszyńskim.

Polska ponad podziałami

– Reprezentowali różne poglądy polityczne, różnili się przynależnością społeczną i religijną, urodzili się pod różnymi zaborami. Jednak potrafili zjednoczyć się wokół jednego, nadrzędnego celu: niepodległości – podkreślił. Dodał, że powinniśmy podchodzić do niej z szacunkiem.
– Powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, jak ogromną wartością jest wolność, możliwość decydowania o sobie, wyrażania opinii i poglądów. Pamiętajmy jak łatwo tę wolność można stracić i jak bardzo trzeba o nią dbać. Niepodległość wywalczona w 1918 roku nie jest nam dana raz na zawsze. Jest darem, który my dzisiaj powinniśmy strzec. Jest tym, co powinno nas łączyć a nie dzielić. To my wszyscy mamy wpływ na to jak wygląda rzeczywistość i w jakiej atmosferze żyjemy. Niech dobro naszego kraju i naszego miasta będzie naszym celem – mówił do zebranych siedlczan.

Po przemówieniu prezydenta odczytano Niepodległościowy Apel Pamięci, który zakończono salwą honorową.

Komentarze (1)

 1. Mieszkaniec dodano 3 tygodnie temu

  Droga Redakcjo

  Prezydent nie powiedział „Wolność to dar, który należy strzec”. Powiedział:
  Niepodległość wywalczona w 1918 roku nie jest nam dana raz na zawsze. Jest darem, (którego) my dzisiaj powinniśmy strzec.
  Uprasza się o dokładne cytaty.

  Z poważaniem

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?