SPIN

Filmowe Rekolekcje: „Nędzarz i madame”

Aneta Borkowska czwartek, 18 listopada 2021, 06:45 Kultura

NoveKino Siedlce zaprasza 23 listopada o godz. 19. na kolejną odsłonę cyklu Filmowe Rekolekcje. Tym razem będzie można zobaczyć dramat „Nędzarz i madame”.

Film „Nędzarz i madame” ukazuje niepowtarzalne losy Adama Chmielowskiego, artysty-malarza, który – w poszukiwaniu wolności i szczęścia – poświęca wszystko, nawet za cenę ofiary z samego siebie. Buntownicza natura i niezgoda na zło sprawiają, że nie tylko ucieka fortelem z carskiej niewoli ukryty w trumnie, ale w chwilach największej sławy porzuca świat sztuki, aby „umrzeć dla świata” i oddać się służbie ludziom. Jego tragicznych losów dopełnia załamanie duchowe, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Wkrótce jednak powstaje, jak feniks z popiołów, a wówczas – oszalały z miłości do drugiego człowieka – powraca w wielkim stylu jako Brat Albert – przyszły święty.

Epicką historię dopełniają jego przyjaciele – Helena Modrzejewska i Józef Chełmoński, najsłynniejsi artyści swojej epoki, ale i oni – każdy na swój tragiczny sposób – dojrzeją do świadomości, że najpiękniejszą sztuką jest sztuka pięknego życia.

Reżyseria: Witold Ludwig / Scenariusz: Witold Ludwig / Gatunek: biograficzny, dramat / Kraj produkcji: Polska / Rok produkcji: 2019 / Czas trwania: 113 minut / Obsada: Piotr Zajączkowski, Magdalena Michalik, Krzysztof Wakuliński, Tom Błasiak, Paweł Tchórzelski

reklama NoveKino

Możliwość komentowania jest wyłączona.