SPIN

Prezydent chce podnieść opłatę za śmieci

redakcja środa, 8 grudnia 2021, 07:56 Aktualnie, Siedlce

Jest projekt uchwały zmieniającej obowiązujące ceny za odbiór i utylizację śmieci w Siedlcach. Zakłada podwyżkę o 6 zł od osoby. Zamiast obowiązujących 19 złotych od marca ma być 25 zł. W przypadku braku zbiórki selektywnej opłata podwyższona ma wynieść 50 zł.

Urzędnicy proponowane zmiany tłumaczą tym, że system odbioru odpadów w Siedlcach się nie bilansuje a tak, zgodnie z ustawą, powinno być. Tylko w tym roku z budżetu miasta trzeba do niego dopłacić ok. 3,2 mln zł, a jeśli stawki pozostaną na obowiązującym poziomie w roku 2022 będzie to ponad 4 mln. Decyzję o podwyżce podejmą radni na najbliższej sesji.

Stawkę opłaty obliczono na podstawie szacowanych kosztów, jakie gmina poniesie w 2022 r. w związku z funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami (…). W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, że konieczne jest zwiększenie stawek w 2022 roku z 19,00 zł na 25,00 zł od osoby w przypadku selektywnego zbierania odpadów, w przypadku gospodarstw wieloosobowych stawka opłaty dla czwartej osoby wynosi 20,40 zł, dla piątej osoby 17,50 zł, dla szóstej osoby i każdej następnej wynosi 15,00 zł. – fragment uzasadnienia.

3 komentarze

  1. Zossik dodano 2 miesiące temu

    A w zamian co.dziury na ulicach.podatki płacimy i co z tego mamy.kpina.zamiast zająć się pandemia.brak zupełnie kontroli w galerii i autobusach młodzież nagminnie bez maseczek.wdtyd.siedlxe ciemnogród

  2. obserwator II. dodano 1 miesiąc temu

    Może pracownicy UM Siedlce przeprowadzą remanent ilu mieszkańców mieszka w ich zasobach,ile osób faktycznie zamieszkuje w tych mieszkaniach,jakie mają tytuły prawne do tych mieszkań i okaże się,że naprawdę nie zgadza się liczba mieszkańców z osobami faktycznie zamieszkałymi na niekorzyść UM i dlatego dzięki takiej gospodarce lokalami na terenie miasta wychodzą sumy do dopłat za wywóz odpadów i nie tylko.Jeśli dla UM w Siedlcach jest najważniejsze aby wpływały pieniądze z czynszów to fajnie ale co do reszty to mam poważne obawy bo efekty już widać przy planowanych podwyżkach,tylko dlaczego ktoś ma płacić za osoby nieujawnione w spisach lokatorów czyli zamieszkałych w danym lokalu.

  3. Abonament + opłata za realne ilości - zachęty dla segregacji bioodpadów dodano 1 miesiąc temu

    Popatrzmy na inne możliwości – oczywiście możliwe do wprowadzenia przez Ustawodawcę. Abonament identyczny dla wszystkich np. 30-50 zł / miesięcznie pozostała część stanowić powinna ilość faktycznie wytwarzanych odpadów (worków, m3,) minus duże zachęty dla osób np. z kompostownikami itd… Kontrola nad systemem zbierania , transportu i przetwarzania jest kluczowa. Jeśli nie będzie nad tym skutecznej kontroli to nie będzie można zbilansować realnych kosztów systemu.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?