SPIN

Sprawa bloku przy Pułaskiego wróci do urzędu

Aneta Borkowska czwartek, 6 stycznia 2022, 08:35 Siedlce

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność uchwały, którą siedleccy radni zablokowali budowę bloku przy ul. Pułaskiego. Inwestor chciał go wybudować w tym miejscu na mocy specustawy.

Taki blok miał powstać w tym miejscu

– Sąd stwierdził, że uchwała rady nie zawierała uzasadnienia i zobowiązał radę o podjecie uchwały, która jest zgodna z prawem – mówi Barbara Kowal z wydziału gospodarki przestrzennej. – Zawsze można się odwołać w ciągu 30 dni od uzyskania wyroku – dodaje.

Radni blokując inwestycję w centrum miasta mówili między innymi o tym, że lepsza w tym miejscu byłaby starówka, że budynek nie spełnia ich wymogów estetycznych czy że nie pasuje do otaczających go kamienic. Zdaniem sądu takie argumenty nie mogły być powodem zablokowania inwestycji. W związku z tym sprawa powróci do siedleckiego urzędu.

Miejsce, w którym miał powstać blok

Prezydent chciał wyrazić zgodę na blok, bo nie widział żadnych formalnych i prawnych przeszkód.

18 komentarzy

 1. Maciej Drabio dodano 2 tygodnie temu

  Głosowałem przeciw tej inwestycji bo w tym kształcie przekreśla ona możliwość stworzenia w centrum Siedlec czegoś unikatowego, co wyróżniało by tą ważną część miasta. Bloki w tym miejscu to nieporozumienie takie samo jak blok, który rośnie na naszych oczach na przeciwko więzienia przy ul. Świętojańskiej i Armii Krajowej. Specustawa deweloperska, którą zafundował nam PiS służy tylko i wyłącznie deweloperom, którzy wykorzystują patologiczne przepisy do realizacji swoich interesów. Tracą na tym mieszkańcy – w tym przypadku my – Siedlczanie.

 2. Kaszelek dodano 2 tygodnie temu

  Czy ja gdzieś nie słyszałem wcześniej o starówce/deptaku na placu po PKS-ach między świętojańską a armii krajowej? Jak czytam doniesienia z dyskusji na radzie miasta to mam wrażenie, że Strusowi wszyscy nadskakują, a inni deweloperzy mają pod górkę.

  • ??? dodano 2 tygodnie temu

   Nigdy nie było takiego planu. Były pomysły na zmienienie Kilińskiego w deptak, był pomysł na utworzenie starego miasta między Pułaskiego, Sienkiewicza, Kilińskiego i Floriańska, był pomysł na deptak na Piłsudskiego.
   Co nie zmienia faktu, że Strusowi na wiele pozwolono, na wiele więcej niż innym inwestorom.

 3. Zorr dodano 2 tygodnie temu

  Mam prośbę do radnych na razie proszę ,zapytajcie prezydenta kto sponsorował i wpłacał pieniądze na jego kampanię . Amen.

 4. Czytelniczka dodano 2 tygodnie temu

  A może zmienić wystrój zewnętrzny bloku, niech przypomina te sprzed wojny i już.

 5. Siedlczanin dodano 2 tygodnie temu

  Do kaszelek ..Starówka na placu po PKS ..skąd ty jesteś ? bo na pewno nie z Siedlec!! Wszystkim , którzy głosowali przeciw brawo za odwagę a tym inni niech się zastanowią. Do Drabio …i bardzo dobrze ,że jest Specustawa, którą zafundował na PiS jak Pan to określił bo wiele dobrych inwestycji dla mieszkańców można zbudować a Radni są od weryfikacji co dobre dla mieszkańców a co złe po to zostali wybrani chyba Pan zapomniał.

  • Kaszelek dodano 2 tygodnie temu

   To fakt, że mieszkałem przez jakiś czas w innym mieście, ale pamięć mam dobrą, Siedlczaninie rodowity 😉

   Znalazłem w 30sek artykuł na portalu TS, nie sprawdziłem czy regulamin pozwoli zamieścić link, ale spróbuję:

   (…)

   Pozdrawiam 🙂

   • Kaszelek dodano 2 tygodnie temu

    Widzę, że link nie przeszedł. Tytuł artykułu TOTALNE ZASKOCZENIE z 08.03.2011 autorstwa p. Zaczyńskiej: „Tygodnik Siedlecki” dotarł do propozycji planu zagospodarowania centrum miasta. Zgodnie z nimi, ul. Świętojańska miałaby docelowo służyć jako deptak, obowiązywałby tam tylko ruch lokalny. "

 6. Siedlczanin dodano 2 tygodnie temu

  i jeszcze jedno Panie Drabio mniej politykowania a więcej pracy dla mieszkańców bo to jest powołanie radnego a nie polityka jaką pan ciągle wtrąca

 7. Mieszkaniec ul. K.Pułaskiego dodano 2 tygodnie temu

  Ludzie piszecie o deptakach,starówkach piekne by to było, ale nie realne.Mieszkańcy którzy będą sąsiadować z powstałym BETONEM walczą tylko oto aby był to budynek nie 6 kondygnacyjny,ale według planu zagospodarowania przestrzennego 4 kondygnacyjny.Przy tej wysokości może ujrzymy trochę słońca.

 8. Mieszkaniec ul. K.Pułaskiego dodano 2 tygodnie temu

  Ludzie piszecie o deptakach,starówkach piękne by to było ,ale jest to nie realne.Mieszkańcy którzy będą sąsiadować z powstałym BETONEM walczą tylko oto aby był to budynek nie 6 kondygnacyjny ale według planu zagospodarowania przestrzennego 4 kondygnacyjny.Przy tej wysokości może ujrzymy trochę słońca.

 9. Czytelniczka dodano 2 tygodnie temu

  Fakt, mieszkający przy ulicy Pułaskiego też chcą mieć słońce w domu. Trzy piętra wystarczą i elewacja stylizowana na pierwszą połowę XX wieku może przyspieszyłaby rozwiązanie problemu.

 10. mieszkanka Siedlec dodano 2 tygodnie temu

  Jestem bardzo ciekawa, jak ta sprawa się zakończy. Wygrają mieszkańcy czy biurokracja?

 11. Lesio dodano 2 tygodnie temu

  Do wszystkich piszących.Już jest pozamiatane.Inwestor doprowadza media i rusza z budową.Radni nie mają nic do gadania. Prawo jest po stronie inwestora.

 12. #Lesio dodano 23 godziny temu dodano 1 tydzień temu

  I bardzo dobrze. Miasto sprzedaje za duże pieniądze działkę, a potem poprzez radnych próbuje wymusić podnoszące koszty budowy wymagania, nie mające prawnego uzasadnienia.
  Ciekawe, czy pan drabio jakby budował na swojej działce i musiał spełniać "wzięte z sufitu zalecenia" to byłby zadowolony.

 13. king dodano 1 tydzień temu

  jakie 3 piętra?
  Tam powinna być dominanta co najmniej 10 pieter

  • Mieszkaniec ul. K.Pułaskiego dodano 1 tydzień temu

   King na głowie wybuduj sobie 10 pięter

 14. #king dodano 1 tydzień temu

  dokładnie tak. Developer kupił i powinen coś na tym zarobić. Ciekawy czy pan m.drabio tak by się mądzył w sprawiw działek na Leśnej Mieszkańcy też woleli by las. (…) a na Pułaskiego widzi coś unikatowego… Unikatowy to był las na Leśnej Panie Macieju… Ale lepiej kopać developera, a nie widzieć niszczenia przyrody na działkach które sie sprzedaje …

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?