SPIN

Nowe rozwiązania technologiczne w rolnictwie dla szerszej grupy

Aneta Borkowska środa, 6 kwietnia 2022, 13:15 Siedlce

Nowe rozwiązania technologiczne w rolnictwie dla szerszej grupy, niż może się niektórym zdawać. Media najczęściej mówią o robotyzacji w kontekście fabryk czyli szeroko rozumianej produkcji przemysłowej. Co jednak w przypadku rolnictwa? Wiemy przecież, że nie zawsze można liczyć na wystarczającą liczbę rąk do pracy.

Pomimo że automatyzacja ma wręcz oczywiste wady, to wielu rolników dość powolnie modernizuje swoje gospodarstwa. Warto jednak postawić na rolnictwo precyzyjne. Poniżej kilka argumentów:

1. Rolnictwo precyzyjne jest (prawie) dla każdego

Oczywiste jest, że duże gospodarstwa rolne korzystają z uroków nowoczesnej techniki. Mogą sobie na to pozwolić i wręcz nie mają innego wyjścia. Jednak małe gospodarstwo również znajdzie coś dla siebie. Nie będą to zawsze najlepsze możliwe rozwiązania na świecie, ale sterowanie różnymi procesami poprzez aplikację w zwykłym smartfonie jest jak najbardziej w zasięgu ręki.

2. To inwestycja na długie lata

Gdy rolnik zatrudnia osoby np. przy zbiorze truskawek, to musi co roku przechodzić tę samą procedurę. Publikować oferty pracy, załatwiać wszelkie formalności i zarządzać całością. W przypadku rozwiązań technologicznych często wystarczy jednorazowa konfiguracja oprogramowania, sprzętu i ma się spokój na lata.

3. Za niedługo i tak może się okazać to koniecznością, lepiej być gotowym zawczasu

Pomimo wielu różnych zdarzeń w perspektywie długofalowej nie można liczyć tylko na ludzką pracę. Warto (choćby powoli) przestawiać się na coraz większą robotyzację i wdrażanie nowych technologii i unowocześniać wyposażenie swojego gospodarstwa rolnego KLIKNIJ. Trzeba pamiętać, że nowoczesne technika, to nie tylko kupienie z pułki jakiegoś rozwiązania. Często konieczne jest spokojne wdrożenie czy nauczenie się obsługi danej maszyny czy programu. Gdy, automatyzacja wejdzie na dobre, może okazać się, że zostawienie wszystkiego na ostatni gwizdek spowodowało, że pomimo stania w miejscu gospodarstwo rolne cofnęło się. Pamiętaj – mniejsza efektywność oznacza, że albo produkuje się mniej i/lub gorszej jakości albo pracuje się dłużej na te same efekty co konkurencja.

Na koniec jedna zasada – nie zapominaj o ludziach. Ktoś musi obsługiwać te wszystkie nowe technologie. Człowiek zawsze będzie bardzo ważnym ogniwem spajającym wszystkie technologie w jeden spójny ekosystem. Dlatego, w miarę możliwości, dbaj o rozwój kompetencji cyfrowych – własnych i swoich współtowarzyszy w gospodarstwie rolnym.

przy współpracy z gieldarolna.pl

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.