SPIN

Kino z pasją: „Córka”

Aneta Borkowska niedziela, 15 maja 2022, 08:32 Kultura

NoveKino zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Kino z Pasją. W czwartek (26 maja) o godz. 19. będzie można obejrzeć dramat „Córka”.

„Córka” to spektakularny debiut reżyserski Maggie Gyllenhaal, oparty na bestsellerowej powieści Eleny Ferrante (nominacja do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany). Nominowany do trzech Oscarów to jeden z najbardziej prowokujących filmów ostatnich lat. Reżyserka nie boi się zadawać niełatwych pytań o istotę macierzyństwa i jego wpływu na życie kobiety. Czy kobieta może nie posiadać instynktu macierzyńskiego? Czy jeśli nie stawia dzieci na pierwszym miejscu, ponad karierę i własne ambicje, czyni to z niej złą matkę? I wreszcie – „Czy bycie matką musi być pracą na cały etat? A jeśli praca nie daje satysfakcji i spełnienia, czy można ją po prostu rzucić?”, jak czytamy w jednej z recenzji. Efektem jest niezwykły dramat psychologiczny, który chwyta za serce już w pierwszych minutach, by nie puścić aż do napisów końcowych.

Leda udaje się na wakacje do Grecji. Planuje czytać, wypoczywać na prywatnej plaży i korzystać z urlopu. Spokój intymnego kurortu zaburza jednak przybycie ekscentrycznej rodziny zamieszkującej największą z willi na wyspie. Uwagę Ledy przykuwa przede wszystkim Nina, która mierzy się z trudami bycia młodą mamą, mając pod opieką kilkuletnią córkę. Obserwowanie tajemniczej nieznajomej wywołuje wspomnienia z okresu macierzyństwa, z którymi Leda od wielu lat nie miała odwagi się skonfrontować. Wracają wspomnienia i widma decyzji z przeszłości, których nie można cofnąć.

Reżyseria: Maggie Gyllenhaal / Scenariusz: Maggie Gyllenhaal / Gatunek: dramat / Kraj produkcji: Grecja, USA, Wielka Brytania, Izrael / Rok produkcji: 2021 / Czas trwania: 121 minut / Obsada: Olivia Colman, Jessie Buckley, Dakota Johnson, Ed Harris, Peter Sarsgaard, Dagmara Dominczyk

Seans poprzedzi rozmowa Agnieszki Osmólskiej-Ilczuk z Beatą Głozak, dziennikarką Radia dla Ciebie, która jest fanką twórczości Eleny Ferrante. Patronem spotkania i fundatorem upominków dla widzów będzie wydawnictwo Sonia Draga, polski wydawca prozy Eleny Ferrante, w tym powieści „Córka”, na podstawie której powstał film Maggie Gyllenhaal.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.