SPIN

Skwer im. Konstantego Domagały

Aneta Borkowska czwartek, 23 czerwca 2022, 06:20 Aktualnie, Siedlce

Na najbliższej sesji miejscy radni podejmą uchwałę w sprawie nadania nazwy skwerowi położonemu między ulicami Piłsudskiego i Pułaskiego (obecnie skwer przy fontannie). Zaproponowana nazwa to skwer im. Konstantego Domagały, która ma być upamiętnieniem zasług słynnego mieszkańca miasta w 10 rocznicę śmierci.

Z wnioskiem o nadanie nazwy wystąpiła dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siedlcach.

Konstanty Ryszard Domagała zmarł 20 czerwca 2012 roku. Całe swoje życie poświęcił i oddał muzyce. Założył w Siedlcach Miejskie Społeczne Ognisko Muzyczne i został jego dyrektorem. Była to pierwsza i jedyna placówka kształcenia muzycznego w powojennych Siedlcach z programem Ministerstwa Kultury i Sztuki. Z czasem w miejsce Państwowego Ogniska Muzycznego powołano Państwową Szkołę Muzyczna I stopnia a następnie po latach Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia – tworząc w Siedlcach Zespół Szkół Muzycznych. Domagała był pedagogiem i autorem wielu książek. Napisano o nim kilkanaście prac magisterskich. Za swoje zasługi uhonorowano go wieloma odznaczeniami państwowymi, resortowymi, dyplomami i nagrodami: między innymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

fot:. Konstanty Ryszard Domagała podczas otwarcia Sali Podlasie

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?