SPIN

Wystawa grafik i rysunków Andrzeja Markusza „Wspomnienie”

Aneta Borkowska poniedziałek, 12 września 2022, 09:21 Aktualnie, Kultura

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza 20 września (wtorek) o godz. 18. do Małej Galerii Sztuki na wystawę grafik i rysunków Andrzeja Markusza „Wspomnienie”. Wystawa jest wspomnieniem o Andrzeju Markuszu w 5. rocznicę śmierci.

Andrzej Markusz (1957-2017) – grafik, rysownik, satyryk, malarz, magister sztuki, członek ZPAP. Urodził się w Opolu. Żył i wychowywał się w środowisku ludzi pióra i sztuki. W latach 1967-1981 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie Filia w Katowicach na Wydziale Grafiki. W 1982 roku uzyskał dyplom z zakresu przestrzennego projektowania graficznego. W 1982 roku osiadł w Sokołowie Podlaskim w domu swej babci Marii Kruszewskiej i wujka Wacława. Z Sokołowem i jego mieszkańcami zżył się na stałe i już nigdy stąd nie wyjechał. Zajmował się projektowaniem graficznym, grafiką warsztatową, rysunkiem, malarstwem, rzeźbą, fotografią oraz tworzeniem stron internetowych. Projektował plakaty, foldery, prospekty, znaki firmowe, etykiety produktów spożywczych i przemysłowych, wizytówki, zaproszenia, ekslibrisy, okładki książek i płyt. Otrzymał stypendium Wojewody Siedleckiego na rok 1984 w ramach którego powstała seria grafik przedstawiających najsłynniejsze zabytki byłego województwa siedleckiego. Od 29 grudnia 2005 r. był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W ostatnich latach życia aktywnie funkcjonował w mediach społecznościowych, gdzie dzielił się swoimi przemyśleniami na temat aktualnej sytuacji w kraju, ale także z życia osobistego. To tam relacjonował również przebieg swojej choroby i opisywał jak wygląda walka z chorobą na polskich oddziałach onkologicznych. Andrzej Markusz zmarł po ciężkiej chorobie 17 sierpnia 2017 roku. Osierocił syna.

Jest autorem loga Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach wykorzystywanego w latach 1997-2010. Był to znak graficzny przedstawiający pegaza w oknie Sali Białej MOK. Na przełomie lat 80-tych i 90-tych był stałym współpracownikiem Tygodnika Siedleckiego – autorem ilustracji do tekstów, prowadzącym rubrykę „Mały słownik gospodarczy” z ilustracjami satyrycznymi. Rysunki satyryczne jego autorstwa publikowane były w „Szpilkach”, „Tygodniku Siedleckim” oraz w sokołowskiej prasie lokalnej: „Gazecie Powiatowej”, której był założycielem i redaktorem naczelnym w latach 1989-2001, „Życiu Sokołowa” i portalu internetowym Nwg.pl Jest autorem herbu i flagi Sokołowa Podlaskiego. Projektował okładki do książek: m. in. „Sybiracy” Henryka Rosochackiego, „W pamięci naszej…” pod redakcją Władysława Piecyka, „Minione lata. Czasy okupacji i zniewolenia” Jadwigi Kosieradzkiej-Trzcińskiej, „Wybór wierszy” Marka Kołodziejskiego, Dariusz Kosieradzkiego, Witolda Zembrowskiego; szaty graficzne czasopism: „Gazety Powiatowej” i „Tygodnika Siedleckiego”; znaki firmowe m.in.: Drosedu. Jego pierwsza wystawa indywidualna miała miejsce w Sokołowskim Ośrodku Kultury w 1986 r. Pokazał na niej ok. 200 prac: obrazy olejne, akwarele, grafiki. Od tego czasu brał udział w wielu zbiorowych wystawach poplenerowych, wystawie rysunków satyrycznych „Cóż tam, panie w polityce? w Muzeum Karykatury w Warszawie w 1996 r. W latach 2001-2004 miały miejsce 3 wystawy indywidualne portretów i rysunków satyrycznych w Sokołowie Podlaskim. Na każdej pokazano ok. 30 prac.

Po jego śmierci zorganizowano kilka wystaw wspomnieniowych m.in.: wystawę portretów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sokołowie Podlaskim, w Miejskim Domu Kultury w Mińsku Mazowieckim i w ośrodku wypoczynkowym w Gródku nad Bugiem.

Wystawa czynna do 14 października, od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-17:00 oraz zgodnie z kalendarzem imprez.

reklama

 

Możliwość komentowania jest wyłączona.