SPIN

Kino z Pasją: „Simona”

Aneta Borkowska sobota, 1 października 2022, 09:48 Kultura

NoveKino zaprasza na kolejną odsłonę cyklu Kino z Pasją. W czwartek (6 października) o godz. 19. będzie można obejrzeć dokument „Simona”.

Ida Matysek, cioteczna wnuczka Simony Kossak, jedzie do Puszczy Białowieskiej. Jako spadkobierczyni testamentu Lecha Wilczka, partnera Simony, który był autorem niezwykłych zdjęć z ich wspólnego życia w leśniczówce „Dziedzinka”, Ida ma dostęp do jego archiwum. Porządkując pozostawione przez Lecha zdjęcia, odkrywa tajemnice rodzinne, których nie była świadoma. Wraz z nią poznajemy świat magicznej, pradawnej, ale także tej współczesnej Puszczy. To opowieść o niezwykłym życiu Simony, córki, wnuczki i prawnuczki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków i odnalazła dom z dala od cywilizacji, pracując jako psycholożka i badaczka dzikich zwierząt. To dzięki niej postrzegamy Puszczę nie jako rezerwat przyrody, ale unikalny, jedyny w swoim rodzaju, ekosystem, który istnieje od tysięcy lat. To miejsce jest schronieniem dla zwierząt, które często są już na progu wyginięcia. Z tej opowieści wyłania się postać osoby wielowymiarowej, barwnej, bezkompromisowej, radykalnej w zachowaniu i poglądach, wyprzedzającej swój czas i przez to często samotnie walczącej o dobro przyrody i budowanie społecznej świadomości związku człowieka z przyrodą. Dla Idy podróż do Puszczy jest za to powrotem do wspomnień z dzieciństwa, odkrywaniem własnych korzeni a jednocześnie spotkaniem z przodkinią wielkiego formatu, której przesłanie jest ponadczasowe.

Reżyseria: Natalia Koryncka-Gruz / Gatunek: dokument / Kraj produkcji: Polska, Poland / Rok produkcji: 2022 / Czas trwania: 91 minut

Seans poprzedzi rozmowa Agnieszki Osmólskiej-Ilczuk z Anną Kamińską, pisarką, reporterką, wędrowniczką, autorką bestsellerowych biografii: przyrodniczki Simony Kossak pt. „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” (2015), himalaistki Wandy Rutkiewicz pt. „Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” (2017), oraz himalaistki Haliny Krüger –Syrokomskiej pt. „Halina. Dziś już nie ma takich kobiet. Opowieść o Halinie Krüger-Syrokomskiej” (2019). Jest też autorką książki „Białowieża szeptem. Historie z Puszczy Białowieskiej” oraz zbioru opowiadań „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych”. Jesienią ubiegłego roku ukazała się najnowsza książka Anny Kamińskiej „Kotański Bóg Ojciec. Konfrontacja Opowieść o legendarnym twórcy Monaru”. Wszystkie tytuły zostały wydane w Wydawnictwie Literackim.

Anna Kamińska jest Laureatką Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za książkę „Białowieża szeptem” z 2018 r. W 2016 r. nominację do tej nagrody zdobyła jej książka „Simona”. Książka o Wandzie Rutkiewicz była z kolei nominowana do nagrody Bestsellery Empiku, jako jedna z dwóch najchętniej czytanych biografii w Polsce w 2017 r. Książka „Wanda” ukazała się w Hiszpanii, nakładem wydawnictwa „Desnivel”, obecnie w przygotowaniu jest wydanie „Wandy” na Litwie. Za książkę „Halina” autorka otrzymała Nagrodę Literacką Zakopanego w 2020 r. oraz Grand Prix w konkursie na Książkę Górską Roku 2019 na XXIV Festiwalu Górskim im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju. Książka „Halina” wygrała też w plebiscycie na Książkę Sportową Roku 2019 w kategorii Najlepsza Książka Górska.

Od 18.30 w foyer kina będzie możliwość zdobycia autografu i indywidualnej rozmowy z gościem.

reklama

Możliwość komentowania jest wyłączona.