SPIN

„Jadę zaprotestować przeciwko takiemu traktowaniu miasta i mieszkańców”

Aneta Borkowska piątek, 7 października 2022, 13:25 Siedlce

Prezydent Andrzej Sitnik pojechał do Warszawy by dołączyć do protestu pod hasłem „Tylko Ciemność”. To wspólna akcja Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, Związku Miast Polskich, Unii Metropolii Polskich oraz Związku Powiatów Polskich.

Jak powiedział prezydent dołącza do akcji, bo nie zgadza się z tym, że na samorządy zrzucanych jest coraz więcej zadań, a jednocześnie dochody są zmniejszane.

– Mam dane opracowane przez Związek Miast Polskich, z których wynika, że łączy ubytek dochodów w Siedlcach tylko z PIT w latach 2019-2023 to ponad 142 miliony mniej – tłumaczy Sitnik. – A jednocześnie kolejne zadania nam dochodzą. Jak chociażby oczekiwanie, że przejmiemy handel i dystrybucję węglem. To kabaret się robi, a ja w kabarecie nie chcę uczestniczyć. I jadę, aby zaprotestować przeciwko takiemu traktowaniu miasta i mieszkańców. To jest nieuczciwe i nieetyczne – dodaje.

Coraz więcej miast w Polsce zastanawia się jak oszczędzić na elektryczności i wiele z nich będzie musiało wprowadzić wyłączenia chociażby oświetlenia ulicznego.

– My przetarg na energię rozstrzygnęliśmy w lutym i mamy wzrost o ponad 270 procent. Ale są samorządy gdzie mają podwyżkę 800 procent albo w ogóle nie ma oferty – tłumaczy prezydent. – Poleciłem przygotować analizę jak my możemy oszczędzić. Czy na przykład możemy w określonych godzinach wyłączyć oświetlenie po jednej stronie ulicy czy jeszcze inaczej. Będzie analiza to będziemy podejmować decyzję – dodaje.

Prezydent zapewnił jednak, że niezależnie od sytuacji, na pewno nie wyłączy oświetlenia przy przejściach dla pieszych czy innych newralgicznych punktach miasta.

Dziś w ramach protestu samorządowcy planują spotkać się pod Sejmem.

fot. archiwum redakcji

 

5 komentarzy

 1. HM dodano 12 miesięcy temu

  No to konkretnie, wg wyliczeń Związku Miast Polskich strata roczna Siedlec to 33,6mln. Dotacja 38mln. Czyli miasto jest w skali roku na plus, a 142mln to strata za czasokres, czyli porównywanie jabłek do śliwek. O pond 30to procentowej podwyżce podatku od nieruchomości prezydent oczywiście nie pamięta.
  Reasumując, wolę mieć swoje pieniądze we własnym portfelu niż powierzać takiemu zarządcy. Przynajmniej mam czym zapłacić za zwiększony podatek.

  • XD dodano 12 miesięcy temu

   Gdzie ta dotacja?

 2. Do HM dodano 12 miesięcy temu

  No to konkretnie. Manipulacje zostaw dla Karolka, Robercika i Maciusia. Niech to dostaną w SMS-ach. Prawda jest taka, że jakby nie zaklinać rzeczywistości i jakby nie liczyć, to zostały zabrane Siedlcom 103 miliony, (ze względu na zmiany podatkowe – głównie PIT oraz dawanie swoim w nieładach – inni mają się cieszyć jeśli dostaną od czasu do czasu na waciki z łaski takiego czy innego barona). Wyliczenia Związku Miast Polskich, którego członkiem jest miasto Siedlce. Przystąpiło owo miasto do takowego związku wiele, wiele lat temu.

  • siedlce dodano 12 miesięcy temu

   Bravo!

 3. Normalny dodano 12 miesięcy temu

  co pan robi ? niech pan się zajmie pracą dla miasta a nie politycznymi protestami

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?