SPIN

Będą zbierać podpisy przeciwko spalarni

Aneta Borkowska środa, 23 listopada 2022, 11:19 Siedlce

Dziś pod urzędem miasta zebrała się grupa mieszkańców, która jest przeciwna budowie instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych, czyli spalarni odpadów.

– Chcemy zorganizować akcję i zapytać siedlczan co myślą o budowie spalarni na terenie miasta – mówi Łukasz Romański, przedstawiciel grupy. – Będziemy zbierać podpisy, zachęcamy wszystkich mieszkańców, aby się podpisali lub pomogli nam je zbierać. Petycje na razie będą w wersji papierowej. Będziemy odwiedzać mieszkańców w ich domach, a jak będzie duże zainteresowanie to uruchomimy jakieś miejsce – dodaje.

Mieszkańcy tłumaczą, że chcą zrobić to, czego nie zrobił prezydent, czyli debaty o budowie instalacji. Zapewniają, że podczas zbierania podpisów będą odpowiadać na każde pytanie i przedstawiać rzetelne argumenty przeciwko inwestycji na terenie miasta.

Instalacja ma powstać na terenie PECu. Wydajność instalacji ma wynieść ponad 24 tys. ton – to znaczy, że tyle ton odpadów ma być do niej przekazywane. Umowny termin rozpoczęcia budowy to listopad 2023 roku, a zakończenie to grudzień 2026 roku. Łączny koszt budowy to 159 milionów złotych z czego koszty kwalifikowane to 129 milionów, kwota dofinansowania wynosi ponad 64 mln i pożyczka drugie 64 mln.

4 komentarze

 1. Lololo dodano 2 miesiące temu

  Partyjność widoczna po twarzach

 2. tt dodano 2 miesiące temu

  A co w zamian. Jakaś konstruktywna propozycja. Bo składowanie "gdzieś" na lata, to chyba nie wyjście.

 3. rolnik dodano 2 miesiące temu

  Wielkie TAK dla spalarni śmieci ! Zgodnie z przysłowiem: "Psy szczekają a karawana ma jechać dalej".

 4. Mikołaj dodano 2 miesiące temu

  Ja się nie podpisuję

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?