SPIN

Siedlecka Caritas podsumowuje rok pomocy Ukrainie

Aneta Borkowska wtorek, 7 marca 2023, 08:07 Siedlce

Już kilka dni po tym gdy wybuchła wojna w Ukrainie, Caritas Diecezji Siedleckiej ruszyła z pomocą uchodźcom. Organizacja podsumowuje rok intensywnej pomocy, w którą zaangażowali się zarówno pracownicy Caritas, wolontariusze jak i mieszkańcy diecezji. Pomoc napływała również z zagranicy.

– Organizowaliśmy pomoc doraźną jak bezpłatne obiady, paczki żywnościowe, chemiczne, odzież, ale też pomoc długofalową, w tym pośrednictwo przy noclegach. Prowadziliśmy zbiórki na konto bankowe i do puszek. Pieniądze przeznaczone zostały m.in. na zakup pożywienia, odzieży dla uchodźców, paliwa do transportów, pokrycie innych kosztów związanych z pomocą. Potrzebujący i darczyńcy mogli dzwonić na naszą całodobową infolinię, gdzie udzielano informacji o tym jak np. otrzymać wsparcie, czy załatwiać sprawy administracyjne – mówi ks. Paweł Zazuniak, dyrektor Caritas Diecezji Siedleckiej.

W siedleckiej jadłodajni wydano uchodźcom z Ukrainy do końca ubiegłego roku 21 260 obiadów dwudaniowych. W tym czasie Caritas przekazała uchodźcom 13 200 pakietów – paczek żywnościowych i chemicznych. CIS objęło reintegracją zawodową ok. 50 osób z Ukrainy. Zapewniło też wsparcie psychologiczne.

W dwóch świetlicach socjoterapeutycznych Caritas przebywało łącznie 14 dzieci ukraińskich, a 10 dzieci zostało objętych programami stypendialnymi. Ponadto dzieci z Ukrainy wzięły udział w koloniach letnich. Na terenie Siedlec do końca 2022 r. pośredniczono w zapewnieniu schronienia ok. 140 osobom – głównie w prywatnych domach i mieszkaniach.

Organizacja współpracowała z Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Siedlcach w organizowaniu i koordynowaniu zbiórek, transportów charytatywnych i noclegów. Transporty z darami przyjeżdżały z Niemiec, Szwajcarii, Szwecji, Szkocji i Hiszpanii zasilając magazyny darów, a następnie trafiały na Ukrainę. Znajdowały się w nich m.in. agregaty prądotwórcze, łóżka polowe, łóżeczka dla dzieci, łóżka rehabilitacyjne, a nawet komplety narzędzi chirurgicznych, ubrania medyczne i szafki szpitalne.

Na terenie Miasta Siedlce w działania pomocowe zaangażowało się ponad 260 wolontariuszy.

Aktualnie Centrum Integracji Społecznej obejmuje wsparciem 43 osoby z Ukrainy, w ramach projektu „Razem Możemy Więcej” Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?