SPIN

Promocja książki Agnieszki Pasztor

Aneta Borkowska środa, 22 marca 2023, 06:27 Społeczeństwo

W piątek (24 marca) o godz. 18. w Muzeum Regionalnym odbędzie się promocja książki Agnieszki Pasztor „Znani artyści Miejskiej Szkoły Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach”.  

Książka przypomina fenomen szkoły założonej przez siostry Irenę i Joannę Karpińskie. Jedyna tego typu szkoła w Polsce, choć istniała tylko trzy lata, to pozwoliła odkryć talent rozpoznawalnym w świecie sztuki artystom powojennej Polski: prof. Jerzego Tchórzewskiego i Zbigniewa Tymoszewskiego, którzy uczyli się tutaj m.in. u Henryka Albina Tomaszewskiego – siedlczanina, twórcy nowoczesnego szkła artystycznego.

Publikacja jest opowieścią o ich miłości do ludzi i sztuki, o odważnym sięganiu po marzenia w niespokojnych latach obu wojen. Wydawnictwo wzbogacają reprodukcje prac artystów i archiwalne zdjęcia. Dzięki siostrom Irenie i Joannie Karpińskim zostały zapoczątkowane w Siedlcach tradycje kształcenia artystycznego, które trwają po dzień dzisiejszy.

Agnieszka Pasztor

Już tylko do 2 kwietnia czynna będzie wystawa „Wykorzystana szansa. Jerzy Tchórzewski, Henryk Albin Tomaszewski oraz Miejska Szkoła Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach, która łączy się tematycznie z książką.

Przy tej okazji muzeum zaprasza również na dwa ostatnie niedzielne kuratorskie oprowadzania po wystawie, które odbędą się 26 marca i 2 kwietnia o godz. 11.00. Wstęp wolny!

Dodaj komentarz

Czy wyrażasz zgodę na udostępnienie swoich danych zgodnie z Polityką prywatności oraz akceptujesz regulamin dodawania komentarzy?